NYC Calendar June 2021

We are so glad New York is returning to LIVE!
After more than a year of hiatus, we are back with NYC calendar of in-person music events.
Keep in mind that all venues have limited seating, most require advance online ticket purchase and many require a proof of vaccination or equivalent for in-door concerts (check with the venue).

WEDNESDAY, June 2
8 pm C. Spencer Yeh
C. Spencer Yeh (violin, voice, and electronics), presented in two parts with intermission

C. Spencer Yeh


VENUE: Roulette
ADMISSION: $25

THURSDAY, June 3
7pm and 9pm Gyan Riley
Gyan Riley, guitarist and composer, plays his solo compositions.
VENUE: Barbès
ADMISSION: $50 – $100 ($25 per person)

SATURDAY, June 5
2 pm Downtown Music Gallery presents:
Sam Weinberg / Jason Nazary – Sax & Drums
Lele Dai – rhymes with “lullaby” / Conceptual Sorceress
Amirtha Kidambi / Lea Bertucci – Vocals & Electronics
VENUE: Oliver Coffee (5 Oliver St, New York)
ADMISSION: free

SATURDAY, June 5
8pm Lesley Flanigan (experimental electronics) and Mark Trecka (sound art)
https://www.fridmanlive.com/june-5-2021
VENUE: Friedman Gallery Beacon location (475 Main Street, Beacon, NY)
ADMISSION: free

SUNDAY, June 6
7pm and 9pm Matt Darriau’s Yo Lateef
Matt Darriau – reeds, kaval, flutes;
Arthur Kell – bass;
Steve Johns – drums;
Max Kutner – guitar
VENUE: Barbès
ADMISSION: $20 – $80

MONDAY, June 7
7pm and 9pm Michaël Attias’ Lumisong Quartet
Michaël Attias – alto saxophone; Santiago Leibson – piano – Matt Pavolka – bass; Mark Ferber: drums

VENUE: Barbès
ADMISSION: $50 – $100 ($25 per person)

WEDNESDAY, June 9
8 pm Susie Ibarra: Talking Gong with Claire Chase and Alex Peh
Claire Chase – piccolo, flute, alto and bass flutes
Alex Peh – piano
Susie Ibarra – drumset, kulintang, gandingan, agong, and percussion
VENUE: Roulette
ADMISSION: $25

THURSDAY, June 10
8 pm Amirtha Kidambi’s Elder Ones: New Monuments
Amirtha Kidambi – voice, synthesizer, harmonium, electronics
Matt Nelson – soprano saxophone, electronics
Max Jaffe – drums, Sensory Percussion
Eva Lawitts – bass, electronics

VENUE: Roulette
ADMISSION: $25

FRIDAY, June 11
8 pm GABI: Time Stops
Program:
where ~ solo voice and electronics
the trees are falling ~ voice, loop pedal, and string quartet
feel ~ solo voice and electronics
to pieces ~ solo voice and electronics
time stops ~ voice, loop pedal, and string quartet
Inspired by the words of Georgia O’Keefe ~ “I’ve been waiting all summer for myself to be myself again.”
empathy ~ solo voice and electronics

VENUE: Roulette
ADMISSION: $25

FRIDAY, June 18
7.30pm + 9.30pm Angelica Sanchez Trio
Angelica Sanchez -piano
Michael Formanek -bass
Billy Hart -drums

VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10-30

SATURDAY, June 19
7.30pm + 9.30pm Fujiwara/Halvorson/Bynum
Tomas Fujiwara -drums, compositions
Mary Halvorson -guitar, compositions
Taylor Ho Bynum -cornet & other brass, compositions
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10-25

SUNDAY, June 20
4pm Heberer/Fonda/Hertenstein – CD Release Concert for “Remedy”
Thomas Heberer – trumpet
Joe Fonda – bass
Joe Hertenstein – drums
VENUE: Soapbox Gallery (636 Dean Street Brooklyn, NY)
ADMISSION: from $10

MONDAY, June 21
8 pm Ka Baird: Proximity Exercises
Ka Baird: voice, flutes, recorder, electronics, composition
Aliya Ultan: cello
Lester St. Louis: cello
Ryan Sawyer: percussion
Max Eilbacher: acoustic processing

VENUE: Roulette
ADMISSION: $25

TUESDAY, June 22
12-1pm Carnegie Hill Concerts Presents: Christian Dachez
Performers:
Stephen Gosling, Piano
Conrad Harris, Violin
Pauline Kim Harris, Violin
Nuiko Wadden, Harp
VENUE: Church of the Advent Hope (111 E 87th St New York, NY)
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, June 23
7pm and 9pm Tony Malaby’s Sabino quartet
Tony Malaby – saxophones;
Michael Formanek – bass;
Ben Monder – guitar;
Tom Rainey – drums
VENUE: Barbès
ADMISSION: $50 – $100 ($25 per person)

WEDNESDAY, June 23
8pm TablaTun
Mike Lukshis, tabla
Matthew Aidekman, electronics
David Rothenberg, clarinets
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $15

WEDNESDAY, June 23
10pm & Midnight
Ilhan Ersahin
Trevor Dunn
Kenny Wollesen
VENUE: Nublu (151 Ave. C)
ADMISSION: TBD

THURSDAY, June 24
7.30pm + 9.30pm Being & Becoming
Peter Evans -trumpets & compositions
Joel Ross -vibraphone
Nick Jozwiak -bass
Savannah Harris -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10-30

THURSDAY, June 24
8pm Luisa Muhr: Babəl
Performers:
Jen Anaya (Voice, Movement)
Trina Basu (Violin)
Judith Berkson (Voice, Accordion, Electric Organ)
Patricia Brennan (Vibraphone, Percussion)
Wendy Eisenberg (Guitar)
Rebecca El-Saleh (Harp, Voice)
Tamrin Goldberg (Voice, Movement)
Luisa Muhr (Voice, Movement)
Luke Stewart (Bass+)
VENUE: Roulette
ADMISSION: $25

FRIDAY, June 25 and SATURDAY, June 26
7.30pm + 9.30pm Kris Davis – Capricorn Climber
Kris Davis -piano
Mat Maneri -viola
Ingrid Laubrock -saxophone
Trevor Dunn -bass
Tom Rainey -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $15-30

ET Live stream calendar April 2020

A Poem in Gratitude for Health Care Workers

April 1 – 7
Live From Our Living Rooms Music Festival and Fundraiser
Chick Corea
Joe Lovano & Judi Silvano
Becca Stevens
Linda Oh & Fabian Almazan
Bill Frisell
Christian McBride
Owen Broder
Sirintip
Antonio Sanchez & Thana Alexa
https://www.livefromourlivingrooms.com/schedule

TUESDAY, April 7
Episode 6: Shara Nova, Adam Tendler & So Percussion
https://www.livingmusicshow.com/home-1/
check the website for more upcoming episodes and links to past episodes

TUESDAY, April 7
6pm EST — Maria Chavez
Kitchen Broadcast
https://thekitchen.org/event/broadcast-week-2

MONDAY, April 13
5pm EST via ZOOM Happy Hour Hang with Peter Evans
$15/FREE for members of Jazz Gallery
limited to 10 people
https://www.jazzgallery.org/calendar/happy-hour-peter-evans

TUESDAY, April 14
9pm EPISODE 8: Lisa Kaplan, Chris Rountree & JACK Quartet
Living Music with Nadia Sirota

FRIDAY, April 17
8 PM IST (3PM EST) Piece by Piece: Nick Roth & Olesya Zdorovetska
Nick Roth – saxophones, Olesya Zdorovetska – vocals.

Presented by Improvised Music Company (Dublin, Ireland)

FRIDAY, April 17
7:30 PM Pedja Muzijevic, piano
C.P.E. Bach: Sonata in C Minor, Wq. 65/31
Antheil: Selections from La femme 100 tête
Philip Glass: Mad Rush
Satie: Embryons desséchés
Cage: In a Landscape
C.P.E. Bach: Sonata in G Major, Wq. 55/6
https://www.92y.org/archives/pedja-muzijevic-piano

SATURDAY, April 18
Corbett vs. Dempsey presents Sequesterfest (Vol. 2)
2:00pm Thurston Moore
2:30pm Ab Baars and Ig Henneman
3:00pm Torbjörn Zetterberg
3:30pm Susana Santos Silva
4:00pm Mats Gustafsson
4:30pm Zeena Parkins
5:00pm Moreno Veloso
The Quarantine Concerts presented by Experimental Sound Studio (Chicago)

SATURDAY, April 25
2 PM Giacomo Baldelli
Solo Guitar with Tin Foil (1981) by Brian Eno-David Byrne*
Until it Blazes (2001) by Eve Beglaria
Two (2018) by Ryan Pratt
Dream (1948) by John Cage*
Slow Earth (2018) by Nick Norton
MISE-EN_PLACE livesream
https://place.mise-en.org

WEDNESDAY, April 29
4pm EST via ZOOM Happy Hour Hang with Shai Maestro
$15/FREE for Jazz Gallery members
limited to 10 people
https://www.jazzgallery.org/calendar/shai-maestro-happy-hour-2

Livestreams and music video:
ROULETTE TV
I CARE IF YOU LISTEN
Living Music with Nadia Sirota
The Quarantine Concerts Archive
Streaming performances of individual works from live concerts of International Contemporary Ensemble (ICE), along with interviews and behind-the-scenes videos.
Piece By Piece, online solo performances by leading Irish improvisers
PlayBAC is a weekly video series from BAC’s rich 15-year archive of live performances filmed in the Jerome Robbins Theater and Howard Gilman Performance Space.
HowlRound TV is a free and open platform for theatremakers worldwide that amplifies progressive, disruptive ideas about the art form and facilitates connection between diverse practitioners.

Visit our links page for music podcasts recommendations

NYC Calendar March 2020

SUNDAY, March 1
Ukrainian Contemporary Music Festival 2020
2 PM Composers’ Roundtable
3 PM Concert
Leonid Hrabovsky, Trio for Violin, Bass and Piano
Anna Korsun, Wehmut
Svyatoslav Lunyov, Zehn Stücke
Ludmila Yurina, Silicon Interferences
Ivan Nebesnyy, 7 Messages from Wild Nature
Serhiy Pilyutikov, Quintet
Maxim Kolomiiets,Vinyl Snails
Volodymyr Runchak, Fingerprints on Strings, Keys, and Valves
Daniil Hetman, And with its Feet Cuts through the Path it Follows
https://www.ucmfnyc.com/sunday
VENUE: Ukrainian Museum (222 East 6th Street, New York)
ADMISSION: free

SUNDAY, March 1
4 PM Carnegie Hall Citywide:
David Krakauer, Clarinet
Kathleen Tagg, Piano
Breath + Hammer
https://www.carnegiehall.org/calendar/2020/03/01/carnegie-hall-citywide–david-krakauer-clarinet-kathleen-tagg-piano-0400pm
VENUE: Brooklyn Public Library, Central Library
ADMISSION: free

SUNDAY, March 1
7 pm Jennifer Walshe And Mivos Quartet
Everything is Important + An Gléacht
VENUE: National Sawdust
ADMISSION: $25

TUESDAY, March 3
8 pm Marty Ehrlich For Alto(s)
Marty Ehrlich – Alto saxophone
Oscar Noriega – Alto saxophone
Andy Laster – Alto saxophone
Ned Rothenberg – Alto saxophone
Against the Tuesday Series
VENUE: Seeds
ADMISSION: TBD

WEDNESDAY, March 4
7 PM Sounds of Justice: Sun Ra Arkestra & William Parker
William Parker’s Inside Songs of Curtis Mayfield
Music by Curtis Mayfield, William Parker
Lyrics by Curtis Mayfield, William Parker
Poetry by Amiri Baraka, Thomas Sayers Ellis
9:00pm The Sun Ra Arkestra under the direction of Marshall Allen
Music & Lyrics by Sun Ra
Marshall Allen – director, arranger, alto sax, flute
https://www.artsforart.org/thetownhall.html

VENUE: Town Hall
ADMISSION: $32-$102

WEDNESDAY, March 4
7:30 pm Ensemble Échappé: “The Truth is Curved”
featuring mezzo-soprano Blythe Gaissert
Tania León: One Mo’ Time
John Glover: Home is Where I Take My Shoes Off (premiere)
Caterina di Cecca: La verità ricurva
Luciano Berio: Folk Songs
https://italianacademy.columbia.edu/event/ensemble-échappé-“-truth-curved”
VENUE: The Italian Academy
ADMISSION: free

FRIDAY, March 6
8:00 PM Tim Berne’s Snake Oil – Record Release Show

Tim Berne – Saxophone
Oscar Noriega – Clarinets
Ches Smith – Drums
Matt Mitchell – Piano
Harry Covert – 6-string electric bass
VENUE: IBeam
ADMISSION: $15

MONDAY, March 9
8PM False Harmonics #7: Nat Baldwin & C. Spencer Yeh / Charmaine Lee / Chris Corsano
VENUE: Pioneer Works
ADMISSION: $15-$20

MONDAY, March 9
8 pm Aaron Burnett and Tyshawn Sorey: Digitized Dimensions
Aaron Burnett ñ Tenor sax/electronics/samples
Tyshawn Sorey ñ Drums/percussion
VENUE: Roulette
ADMISSION: $18-$25

TUESDAY, March 10
7:30 PM Ensemble Connect
Kate Soper, Purl
Andy Akiho, Lost On Chiaroscuro Street
John Zorn, Bateau Ivre
Reena Esmail, String Quartet (Ragamala)
https://www.carnegiehall.org/calendar/2020/03/10/ensemble-connect-0730pm
http://www.lincolncenter.org/show/ensemble-connect
VENUE: Paul Hall
ADMISSION: TBD

SUNDAY, March 15
7:30 PM L Connors S Langille / Alan Licht / Dora Bleu / A Mendoza
https://www.facebook.com/events/226493441849713/
VENUE: The Windjammer
ADMISSION: TBD

Tuesday, March 17
6PM Dave Sewelson, Cooper-Moore, William Parker, Jesse Dulman
VENUE: Downtown Music Gallery
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, March 18
8 pm Stephen Gauci and Cooper Moore
Stephen Gauci ñ tenor saxophone
Cooper Moore ñ piano
https://gaucimusic.bandcamp.com/album/cooper-moore-stephen-gauci-studio-sessions-vol-1
VENUE: Roulette
ADMISSION: $18-$25

TUESDAY, March 24
6PM Eiko Otake: ìA Body in a Gardenî
https://www.facebook.com/events/583035985761332/

VENUE: Brooklyn Botanic Garden
ADMISSION: $12-$18

WEDNESDAY, March 25 and THURSDAY, March 26
7:30PM SOS (The Song of Songs)
SOS (The Song of Songs), a staged cantata
visual and performance artist Vera Martynov
composer Alexey Sysoev
choreographer Nikita Chumakov
Moscow’s acclaimed Intrada vocal ensemble
https://bacnyc.org/performances/performance/sos-the-song-of-songs
VENUE: Jerome Robbins Theater (Baryshnikov Arts Center)
ADMISSION: $25

THURSDAY, March 26
7:30PM and 10PM The Necks
VENUE: LPR
ADMISSION: $20-$35

FRIDAY, March 27
8:30PM Cleric performs Masada Book of Beríiah Chokhma

Matt Hollenberg (guitars) Dan Kennedy (bass) Larry Kwartowitz (drums, percussion) Nick Shellenberger (voice, synth)
VENUE: the stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, March 27
7pm Portrait Concert of Composer Mary Kouyoumdjian
They Will Take My Island
Featuring Unreleased Short Films by Atom Egoyan, Projections by Laurie Olinder,
and Performances by the JACK and Silvana Quartets
Bombs of Beirut (2014) for amplified string quartet, audio playback, live processing
Silent Cranes (2015) for amplified string quartet, audio playback, and live processing
They Will Take My Island (2020) for film, amplified string octet, audio playback, and live processing [World Premiere]

VENUE: The Grace Rainey Rogers Auditorium, The Metropolitan Museum of Art
ADMISSION: $65. Bring the Kids for $1 (ages 6–16). Tickets include same-day Museum admission.

SATURDAY, March 28
8:30PM Cleric
Matt Hollenberg (guitars) Dan Kennedy (bass, aux guitar) Larry Kwartowitz (drums, percussion) Nick Shellenberger (voice, bass, synth)
VENUE: the stone
ADMISSION: $20

NYC Calendar February 2020

SATURDAY, February 1
8PM The Stone Series: Laurie Anderson with Susie Ibarra
VENUE: happylucky no.1
ADMISSION: $20

SUNDAY, February 2
3PM Word Up – Implicit Arches – Miguel Frasconi (electronics), Kurt Gottschalk (guitar), and Will Glass (drums)

VENUE: Word Up: Community Bookshop – Libreria Comunitaria
ADMISSION: free

TUESDAY, February 4
8:30 pm John Zorn (sax) Jorge Roeder (bass) Sylvie Courvoisier (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, February 5
7 PM Argento’s The Double Take Project
Program:
Arnold Schoenberg, Totel Winkel (1899)
Erin Gee, Mouthpiece 29 (2016)
Arnold Schoenberg, Verklarte Nacht (1899)
Erin Gee, Mouthpiece 29b (2020) WORLD PREMIERE
https://www.acfny.org/event/double-take/
Artists:
Charmaine Lee, voice
Carol McGonnell, clarinet
Erin Gee, vocalist and composer
Argento New Music Project
Michel Galante, conductor
VENUE: ACFNY
ADMISSION: free

WEDNESDAY, February 5
8:00pm Terry Riley’s In C presented by Darmstadt (16th Annual Performance)
VENUE: LPR
ADMISSION: $25-$40

WEDNESDAY, February 5
8:30 pm Ned Rothenberg (clarinets, shakuhachi) Mark Feldman (violin) Mat Maneri (viola) Sylvie Courvoisier (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, February 6
8:30 pm Mary Halvorson (guitar) Sylvie Courvoisier (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, February 7
8:30 pm Sylvie Courvoisier (piano) Thomas Morgan (bass) Kenny Wollesen (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 8
8:30 pm Wadada Leo Smith (trumpet) Sylvie Courvoisier (piano) Kenny Wollesen (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, February 9
7PM: An evening of improvisational pairings between one musician and one dancer. Unplanned and unrehearsed.
A. Eithne Hamilton (Asheville) + Laurie Amat (Providence)
Liz Roncka (Boston) + Matthew Azevedo (Providence)
Anh Vo (NYC) + Aaron Novik (NYC)
https://www.facebook.com/events/1017436931951282/
VENUE: H0L0
ADMISSION: $10

SUNDAY, February 9
7 pm Brandon Lopez presents
VENUE: Spectrum
ADMISSION: TBD

TUESDAY, February 11
8:00 PM Kaze: Satoko Fujii, Kappa Maki, Christian Bezos, Peter Menard

Kaze: Satoko Fujii, Kappa Maki, Christian Bezos, Peter Menard


VENUE: Roulette
ADMISSION: $18/$25

FRIDAY, February 14
9 pm Jay Campbell, cello & Conor Hanick, piano
Repertoire:
Marcos Balter, New work (world premiere)
Natacha Diels, Flight Patterns (world premiere)
John Zorn, “The Rule of Three” from A Brief History of Witchcraft (world premiere)
https://www.92y.org/event/jay-campbell-and-conor-hanick
VENUE: Buttenwieser Hall (92nd Street Y )
ADMISSION: from $25

SUNDAY, February 16
6pm: Nick Fraser / Tony Malaby / Brandon Lopez – Drums / Tenor Sax / ContraBass
VENUE: DMG
ADMISSION: free

SUNDAY, February 16 – MONDAY, February 17
Philip Glass Ensemble performs Music in Twelve Parts
Philip Glass will not be performing as part of these concerts.
VENUE: LPR
ADMISSION: $25-$40

WEDNESDAY, February 19
7:30 PM: Ensemble Échappé – Convergences
Christopher Trapani: Convergence Lines
Isabel Mundry: Dufay Bearbeitungen
Elliott Carter: Tempo e tempi
VENUE: The Italian Academy
ADMISSION: free

TUESDAY, February 25
8:30 pm 3Dom Factor with Uri Caine and Tim Hagans
Tim Hagans (trumpet) Jon Irabagon (saxophone) Joe Fonda (bass) Mark Helias (bass, clarinet) Barry Altschul (drums) Uri Caine (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, February 26
8:30 pm I Don’t Hear Nothin’ but the Blues
Ava Mendoza (guitar) Mick Barr (guitar) Jon Irabagon (saxophone) Mike Pride (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, February 27
8:30 pm Jon Irabagon (solo saxophone)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, February 27
8:00 PM: CP Unit Record Release: One Foot on the Ground Smoking Mirror Shakedown
CP Unit:
Chris Pitsiokos ñ alto saxophone, electronics, composer
Sam Lisabeth ñ electric guitar
Henry Fraser ñ electric bass
Jason Nazary ñ drums and electronics

CP String Ensemble:
Chris Pitsiokos ñ composer, electronics
Joanna Mattrey ñ viola
Aliya Ultan ñ cello
Webb Crawford ñ guitar
Henry Fraser ñ contrabass
VENUE: Roulette
ADMISSION: $18/$25

FRIDAY, February 28
8:30 pm Jon Irabagon Quartet
Jon Irabagon (saxophone) Matt Mitchell (piano) Chris Lightcap (bass) Dan Weiss (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, February 28
Ukrainian Contemporary Music Festival 2020
UCMF_animation5:00 PM Roundtable 50 Years of Ukrainian Culture: Music, Literature and Art
6:30 PM Concert:
Myroslav Skoryk, Three Extravagant Dances
Ihor Shcherbakov, Canzone for Two Violins
Virko Baley, Journey after Loves
Yevhen Stankovych, Kupala Songs
Hanna Havrylets, A Red Sun after Oleksandr Oles
https://www.ucmfnyc.com/friday
VENUE: Elebash Recital Hall, The Graduate Center (365 Fifth Ave)
ADMISSION: free

FRIDAY, February 28
8:30 John Zorn’s SIMULACRUM
John Medeski organ, Matt Hollenberg guitar, Kenny Grohowski drums
https://www.facebook.com/events/486887851890446/
VENUE: The Sultan Room
ADMISSION: $20

FRIDAY, February 28- SATURDAY, February 29
8PM The Stone Series: Uri Caine
VENUE: happylucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 29
Ukrainian Contemporary Music Festival 2020
4:00 PM Music and Revolution in Ukraine: Panel Discussion
6:00 PM Concert:
Nikolai Roslavets, Meditation for cello and piano
Valentyn Sylvestrov, Three Songs and Kitsch Music

Ostap Manulyak, Oracle for ensemble
Ivan Taranenko, Global Bells for piano
Svyatoslav Lunyov, Dances of New Russians for two piano
Yevhen Stankovych, Maidan Fresco for violin and piano
Karmella Tsepkolenko, Cycles of the Black Moon for violin and piano
Serhii Zazhytko, To Samuel Beckett for bass and actor
Ludmila Yurina, Shadows and Ghosts for solo piano
VENUE: Lang Recital Hall, Hunter College, CUNY (695 Park Avenue)
ADMISSION: free

NYC Calendar January 2020

TUESDAY, January 7
8:30 pm TRIO
Mary Halvorson (guitar) Anaïs Maviel (voice and percussion) María Grand (saxophone)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 10 – SATURDAY, January 11
8PM William Parker: Trail of Tears Continuum 1492-2020
William Parker: composition, lyrics, bass
Fred Moten: poetry
Tracie Morris: poetry
Mara Rosenbloom: piano
AnneMarie Sandy: mezzo soprano
Steve Swell: trombone
Rob Brown: alto sax
Dave Sewelson: baritone sax
Hamid Drake: drums
Andrea Wolper: voice
Raina Sokolov Gonzalez: voice
Patricia Nicholson; choreography
Jason Jordan dance
Miriam Parker: dance
Jo Wood Brown: visual images
VENUE: Roulette
ADMISSION: $18/$25

January 10 – January 19
7:30 PM NOT I By Samuel Beckett
Performed by Jess Thom
Directed by Matthew Pountney
VENUE: BRIC
ADMISSION: from $25

SATURDAY, January 11
8PM A Musical Tribute to Steve Dalachinsky, NYC Winter Jazzfest
No Agenda Family with the Subterranean Spirit Band
An inter-generational night of music; we celebrate the life of Steve Dalachinsky
with Daniel Carter, Dave Liebman, Matt Shipp, Ellen Christi, Lisa Sokolov, Cooper Moore, Jean Carla Rodea, Gerald Cleaver, Ingrid Laubrock, Jaimie Branch, Ka Baird, Sarah Bernstein, Kenny Wolleson, James Brandon Lewis, Shelley Hirsch, Pasquale Canginao, Samara Lubelski, Charlie Waters, Jason Kao Hwang, Tom Surgal, Lin Culberston, Ira Kaplan, Georgia Hubley, Baba Israel, Kris Davis, Luke Stewart, Ernie Brooks, Matt Mottel, Kevin Shea & Nicola Hein. w/ Films by Robert OíHaire of Steve Dalachinsky in performance. Plus special guests to be announced.
Organized by Yuko Otomo, Matt Mottel & Winter Jazzfest
https://www.winterjazzfest.com/2020-saturday-jan-11th
VENUE: Nuyorican Poets Cafe
ADMISSION: sold out

SUNDAY, January 12
8PM Winter Jazzfest: Kris Davisí Diatom Ribbons with Terri Lyne Carrington, Val Jeanty plus special guests Tony Malaby and Trevor Dunn with Harish Raghavan
VENUE: Sultan Room
ADMISSION: $20 – $25

MONDAY, January 13
8PM String Orchestra of Brooklyn: afterimage
Chris Cerroneís High Windows

Jacob Cooperís Stabat Mater Dolorosa
VENUE: Roulette
ADMISSION: $18/$25

TUESDAY, January 14
8:30 pm Ches Smith, Craig Taborn and Mat Maneri with very special guest
Ches Smith (drums, percussion) Craig Taborn (piano) Mat Maneri (viola) special guest (guitar)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, January 16
7:30 PM New Milestones: Electronic Chamber Music in a New Form
Program:
Thomas Meadowcroft, Cradles for Percussion Duo with Wurlitzer e-Piano (2013)
Kaija Saariaho, Trois rivières for Percussion Quartet and Electronics (1994)
Karlheinz Stockhausen, Kontakte for Piano, Percussion, and Electronic Sounds (1958-60)
Performers:
Michael Brown, Piano
Christopher Froh, Percussion
Ayano Kataoka, Percussion
Eduardo Leandro, Percussion
Ian David Rosenbaum, Percussion
David Adamcyk, Electronics
VENUE: Stanley H. Kaplan Penthouse (Lincoln Center)
ADMISSION: $35

FRIDAY, January 17
8PM The Stone Series: Patricia Brennan and guests
Jon Irabagon – Saxophone
Adam OíFarrill – Trumpet
Matt Mitchell – Piano
Tomas Fujiwara – Drums
VENUE: happylucky no.1
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 18
8:30 pm Laugh Ash
Jennifer Choi (violin) Anna Webber (flutes) Nate Wooley (trumpet) Oscar Noriega (clarinets) Cory Smythe (piano) Ches Smith (drums, vibraphone, electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, January 19
2 PM-8 PM Steve Dalachinsky Memorial
https://www.facebook.com/events/1576791692460959/
VENUE: Artists Space
ADMISSION: TBD

WEDNESDAY, January 22
The Mendoza Pavone Winter Music Series
8 PM Phylis and Aristotle
9 PM Angela Morris’ Medium Low
VENUE: happylucky no.1
ADMISSION: $20

Friday, January 24
7:30PM Trailblazers: Pioneering Women Composers of the 20th Century
New Juilliard Ensemble
Joel Sachs, Director and Conductor
Program:
Jacqueline Fontyn (Belgium) Méandres (2009-10, U.S. premiere)
Ursula Mamlok (Germany/U.S.) Girasol (Sunflowers, 1990)
Ruth Crawford Seeger (U.S.) Three Songs, low female voice (1930-32)
Elisabeth Lutyens (U.K.) 6 Tempi (1957)
Galina Ustvolskaya (U.S.S.R.) Octet (1950)
VENUE: Peter Jay Sharp Theater
ADMISSION: free

SATURDAY, January 25
9 PM Kronos Quartet
Program:
Michael Gordon, Clouded Yellow
Philip Glass, Quartet Satz
Missy Mazzoli, Enthusiasm Strategies
Misato Mochizuki, Boids
Terry Riley , “The Electron Cyclotron Frequency Parlour” from Sun Rings
Terry Riley, “One Earth, One People, One Love” from Sun Rings
Bryce Dessner, Le Bois (World Premiere)
Steve Reich, Different Trains
https://www.carnegiehall.org/calendar/2020/01/25/kronos-quartet-0900pm
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $63 to $75

MONDAY, January 27
8PM Nels Cline: From Cage to Cunningham
Ryland Angel: Voice
Zeena Parkins: Harp
Jorge Roeder: Acoustic bass
Nels Cline: Acoustic Guitar
VENUE: roulette
ADMISSION: $18/$25

TUESDAY, January 28
7:30 pm Ecstatic Music: Bang on a Can People’s Commissioning Fund Concert
Featuring world premieres by Amanda Berlind, Alvin Curran, Hildur Guðnadóttir and Qasim Naqvi, plus New York composer Phil Kline’s Exquisite Corpses and Julius Eastman’s super-groove Stay on It.
VENUE: Merkin Hall
ADMISSION: $25

WEDNESDAY, January 29
The Mendoza Pavone Winter Music Series
8 PM J.Pavone String Octet
9 PM Ava Mendoza
VENUE: happylucky no.1
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, January 29
8:30 pm Sam Gill/Simon Barker; Marc Hannaford, Scott Tinkler, Ingrid Laubrock, Josh Sinton,
Tom Rainey
VENUE: Ibeam
ADMISSION: $15

Friday, January 31
7:30PM Trailblazers: Pioneering Women Composers of the 20th Century
Juilliard Orchestra
Anne Manson, Conductor
Samuel DeCaprio, Cello
Raphael Vogl, Organ
Program:
Betsy Jolas, A Little Summer Suite (2015, New York premiere)
Grażyna Bacewicz, Cello Concerto No. 2 (1963) (Samuel DeCaprio, cello)
Ethel Smyth, On the Cliffs of Cornwall (Prelude to Act II of The Wreckers) (1904)
Thea Musgrave, Rainbow (1990)
Sofia Gubaidulina, The Rider on the White Horse (2002, New York premiere) (Raphael Vogl, organ)
VENUE: Alice Tully Hall
ADMISSION: free

FRIDAY, January 31
8 PM The Stone Series: Laurie Anderson
VENUE: happylucky no.1
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 31
8PM Alvin Curran: Shofar Rags XXLAlvin Curran: shofar, conch shell, corrugated tubes, piano, midi-keyboard, computer
Angelo-Maria Farro: sound design

Alvin Curran: SHOFAR RAGS XXL



VENUE: Roulette
ADMISSION: $18/$25