NYC Calendar February 2023

THURSDAY, February 2
8pm Suzanne Farrin
Repertoire:
Suzanne Farrin Their Hearts are Columns (2020) for soprano, harp, ondes Martenot, percussion, and double bass
Suzanne Farrin dolce la morte: unico spirto, come serpe, veggio, l’onde della non vostra, rendete (2016) for countertenor and ensemble
Suzanne Farrin Il Suono (2016) for harp and soprano
Suzanne Farrin corpo di terra (2009) for cello
Suzanne Farrin polvere et ombra (2008) for harp
Suzanne Farrin Time is a Cage (2007) for violin
International Contemporary Ensemble
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: $25

FRIDAY, February 3
7pm and 9pm Marshall Allen & Nyc All-Stars
Darius Jones, Isaiah Collier, Sam Newsome, Patrick Holmes, Milena Casado, Heru Shabaka-Ra, Gwen Laster, Gabby Fluke-Mogul, Brandon Lopez, Eriq Robinson – el, Janice Lowe, Fay Victor, Juan Pablo Carletti, & Lesley Mok
Benefit presented by Arts for Art (AFA)
VENUE: Shift
ADMISSION: $25/$30

SATURDAY, February 4
6pm Anthony Coleman
solo piano
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 4
7:30pm Caroline Shaw & Sō Percussion
Sō Percussion and Caroline Shaw, Let the Soil Play its Simple Part
with special guests Bora Yoon, vocals and Iarla Ó Lionáird, vocals
Eric Cha-Beach, Four + Nine
Jason Treuting, Go Placidly with Haste
Bora Yoon, the wonder that’s keeping the stars apart
VENUE: 92NY
ADMISSION: from $25

SATURDAY, February 4
8pm Vijay Iyer Trio
Performers
Vijay Iyer, piano
Linda May Han Oh, bass
Tyshawn Sorey, drums
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: $30

WEDNESDAY, February 8
7:30pm John Corigliano @85
Program information:
John Corigliano Mr. Tambourine Man: Seven Poems of Bob Dylan (2000) for voice and mixed ensemble
Corigliano String Quartet (1995)
VENUE: Paul Hall, The Juilliard School (155 W. 65th St)
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, February 8
8pm Matthew Shipp, Rob Brown, Whit Dickey
Marco Cappelli, Elliott Sharp, JT Lewis
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

WEDNESDAY, February 8
8pm Filharmonie Brno
Program
Martinů Thunderbolt P-47
Janáček Taras Bulba
Philip Glass Symphony No. 12 (NY Premiere)
Performers:
Filharmonie Brno
Dennis Russell Davies, Chief Conductor and Artistic Director
Angélique Kidjo, Vocalist
Christian Schmitt, Organ
VENUE: Stern Auditorium / Perelman Stage
ADMISSION: $34-114

WEDNESDAY, February 8
8:30pm Quartet
Immanuel Wilkins (alto sax) Jen Shyu (voice) Bill Frisell (guitar) Susie Ibarra (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $30

THURSDAY, February 9
7 pm Peter Evans & Elias Stemeseder
American trumpeter Peter Evans and Austrian pianist/electronic musician Elias Stemeseder
VENUE: Austrian Cultural Forum
ADMISSION: RSVP

THURSDAY, February 9
7:30pm Midori, Violin
Program:
J. S. Bach Solo Violin Sonata No. 2 in A Minor
Thierry Escaich Nun Komm
J. S. Bach Solo Violin Sonata No. 3 in C Major, BWV 1005
John Zorn Passagen
J. S. Bach Violin Partita No. 2 in D Minor

VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: $94

THURSDAY, February 9
8pm Interpretations: Tyshawn Sorey / Adam Rudolph

VENUE: Roulette
ADMISSION: $15-$25

FRIDAY, February 10
7pm Killdeer Album Release
Guy Barash, Nick Flynn, Frank London, Eyal Maoz, and Kathleen Supové
https://newfocusrecordings.bandcamp.com/album/killdeer
VENUE: Tenri Cultural Institute
ADMISSION: $20, includes CD

FRIDAY, February 10
7pm Brandon Lopez Trio
Brandon Lopez – bass / Tom Rainey – drums / Hans Young Binter – piano
9pm Jessica Pavone & Tristan Krause
Jessica Pavone – viola / Tristan Krause – bass
VENUE: Shift
ADMISSION: $15/$20

FRIDAY, February 10
8pm Jessica Pavone, Chris Cochrane
Loren Connors- Guitar, Chris Cochrane – guitar
9pm Jessica Pavone / Stephen Haynes/ James Ilgenfritz
Gabby Fluke-Mogul – Violin
Stephen Haynes – Cornet, Trumpet, Flugelhorn
James Ilgenfritz – Bass
VENUE: IBeam
ADMISSION: $20

FRIDAY, February 10 and SATURDAY, February 11
7:30 pm AMOC (American Modern Opera Company)
How to Fall Apart (New York Premiere), composed by Carolyn Chen
Performers:
Julia Eichten, dancer
Keir GoGwilt, violinist
Coleman Itzkoff, cellist
Yiannis Logothetis, dancer
Matilda Sakamoto, dancer
Movement Director: Julia Eichten
Lighting Designer: Mary Ellen Stebbins
VENUE: Baryshnikov Arts Center
ADMISSION: $25

SATURDAY, February 11
6pm Anthony Coleman duo with Brian Chase
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 11
7:30 pm Caroline Shaw
Music by Caroline Shaw:
Entracte (performed by Rose Quartet)
By and By
Aurora Borealis
Bed of Letters
Solitaire
In Manus Tuas (solo viola)
Improvisation
Other Song
VENUE: Kaufman Music Center
ADMISSION: $15-30

SATURDAY, February 11
8pm Elliott Sharp
w “special guest chanteuse from Paris”
Zafer Tawil
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

SUNDAY, February 12
12 PM A Concert for Ukraine
Line-up:
LAURIE ANDERSON-JOHN ZORN DUO
Laurie Anderson violin, voice
John Zorn alto sax
BROOKLYN RIDER
Johnny Gandelsman violin
Colin Jacobsen violin
Nicholas Cords viola
Michael Nicolas cello
MARC RIBOT-MARY HALVORSON DUO
Marc Ribot guitar
Mary Halvorson guitar
RAVI COLTRANE QUARTET
Ravi Coltrane tenor sax
Adam Rogers guitar
Dezron Douglas bass
Kush Abadey drums
VENUE: New School Tishman Auditorium (63 5th Ave, New York)
ADMISISON: a suggested donation of $50 and above to Razom

SUNDAY, February 12
Jo Wood-Brown: Dreaming Woman
5:30pm Miriam Parker – dance / Raina Sokolov-Gonzalez – voice
6:30pm Rob Brown – alto sax / Whit Dickey – drums / Brandon Lopez – bass / Fred Moten – poetry
VENUE: FiveMyles (558 St. Johns Place Brooklyn)
ADMISSION: $15-$20

TUESDAY, February 14
6pm Ekmeles Sings Stockhausen – Stimmung Is For Lovers
Karlheinz Stockhausen Stimmung (1968)
Performers: EKMELES
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, February 15
8:30pm Quartet
Jen Shyu (voice, gayageum) Kenny Barron (piano) Lesley Mok (percussion) Kalia Vandever (trombone)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, February 15
9pm Argus String Quartet
Argus String Quartet
Clara Kim – Violin
Giancarlo Latta – Violin
Maren Rothfritz – Viola
Mariel Roberts – Cello
Plays work by Christopher Theofanidis

VENUE: Seeds

ADMISSION: tbd

THURSDAY, February 16
8pm Ralph Alessi – Trumpet, Matt Mitchell – Piano, Dan Weiss – Drums

VENUE: Seeds
ADMISSION: tbd

SATURDAY, February 17
7pm Brandon Lopez Trio
Brandon Lopez – bass / Tom Rainey – drums / Hans Young Binter – piano
9pm Jessica Pavone & Tristan Krause
Jessica Pavone – viola / Tristan Krause – bass
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

SATURDAY, February 18
6pm Anthony Coleman duo with Jon-Erik Kellso (trumpet)
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SUNDAY, February 19
6 pm Sylvan Winds: Plugged-In
Program:
Robert Martin: Black Rock
Henry Cowell: Suite for Wind Quintet (1949)
Mario Davidovsky: Synchronisms No. 8 for wind quintet and tape
Kinan Azmeh: How many would it take?
Allison Loggins-Hull: Agency (2023)
Svjetlana Bukvich: Unraveling the Linear (2023) world premiere
VENUE: Marc A. Scorca Hall at National Opera Center (330 Seventh Ave, 7th floor, Manhattan)
ADMISSION: $20- $30

TUESDAY, February 21
6:30pm: DMG In-Store Performance Series
Nick Fraser / Mat Maneri / Brandon Lopez – Drums / Viola / Contrabass!
VENUE: DMG
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, February 22
8pm New Ear Festival
Elliott Sharp & Eric Mingus
Centennial Gardens
MORENXXX & Bronze Age
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: $20-25

THURSDAY, February 23
8pm Sounding Limits: Pascale Criton, Silvia Tarozzi & Judith Hamann
VENUE: Brooklyn Public Library’s Dr. S. Stevan Dweck Cultural Center at Grand Army Plaza
ADMISSION: Free with RSVP

FRIDAY, February 24
7pm Brandon Lopez Trio
Brandon Lopez – bass / Tom Rainey – drums / Hans Young Binter – piano
9pm Darius Jones, Shazhad Ismaily, Ryan Sawyer
Darius Jones – alto sax / Shazhad Ismaily – bass / Ryan Sawyer – drums
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

FRIDAY, February 24
8pm Marc Ribot: The Jazz-Bins
Marc Ribot (guitar)
Greg Lewis (keyboards)
Chad Taylor (percussion)
VENUE: LPR
ADMISSION: from $33

SATURDAY, February 25
6pm Anthony Coleman duo with Gabby Fluke-Mogul (violin)
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 25
8:30 pm OLYMPIAD—Dither plays John Zorn’s Early Game Pieces
Taylor Levine (guitar) Josh Lopes (guitar) James Moore (guitar) Brendon Randall-Myers (guitar) and special guests
A program of Zorn’s improvisational game pieces featuring “Curling”, “Fencing”, “Hockey”, and “Rugby”
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, February 26
7:30pm Illia Ovcharenko, Piano
Program:
D. Scarlatti Sonata in B Minor, K. 27
Liszt Piano Sonata in B Minor
D. Scarlatti Sonata in B Minor, K. 87
Valentin Silvestrov Bagatelle, Op. 1, No. 1
Revutsky Prelude, Op. 4, No. 1
Revutsky Prelude, Op. 4 , No. 3
Valentin Silvestrov Bagatelle, Op. 1, No. 2
Revutsky Prelude, Op. 4, No. 2
Revutsky Prelude, Op. 7, No. 1
Revutsky Prelude, Op. 7, No. 2
Valentin Silvestrov Bagatelle, Op. 1, No. 3
Revutsky Piano Sonata Allegro
Chopin Polonaise In A-Flat Major, Op. 53
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: $18-40

NYC Calendar January 2023

Highlight of the month: Prototype Festival

WEDNESDAY, January 4
8:30pm Solo
Matthew Shipp (piano)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, January 4
9pm & 10:30pm Bill Frisell Trio w/Tony Scherr & Kenny Wollesen
Bill Frisell – Guitar
Tony Scherr – Bass
Kenny Wollesen – Drums
VENUE: Bar Lunatico
ADMISSION: $25 each set

THURSDAY, January 5
8:30 pm Duo
Matthew Shipp (piano) Ivo Perelman (tenor sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

January 5-15
8pm In Our Daughter’s Eyes
Du Yun (Composer)
Michael Mcquilken (Librettist & Director)
Nathan Gunn (Co-Creator)
Kamna Gupta (Conductor)
VENUE: Baruch Performing Arts Center
ADMISSION: from $35

January 6-14
(Various times) MƆɹNIŊ [MORNING//MOURNING]
Created by Gelsey Bell
Directed by Tara Ahmadinejad
Sound Design by Hidenori Nakajo
Cast: Gelsey Bell, Ashley Pérez Flanagan, Justin Hicks, Aviva Jaye, and Paul Pinto
VENUE: HERE Mainstage (145 6th Ave, New York)
ADMISSION: $50 – 150

SATURDAY, January 7
7pm Studio Rivbea Revisited 2023: Darius Jones Quartet
Darius Jones – alto sax / Nick Saia – guitar / Lester Saint Louis – bass / Jason Nazary – perc.
8:30pm Bob Holman – poetry
9pm Dave Burrell piano / Joe McPhee reeds and trumpet
VENUE: Studio Rivbea /Gene Frankel Theatre (24 Bond Street, NYC)
ADMISSION: $25 in advance/ $30 at the door

SATURDAY, January 7
6pm Tim Berne – saxophones
Gregg Belisle-Chi – guitar
Jeff Davis – drums
Eivind Opsvik – bass
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

January 7-14
(Various times) Trade/Mary Motorhead
Composed by Emma O’halloran
Libretto by Mark O’halloran
Directed by Tom Creed
Music direction by Elaine Kelly
Creative Producing by Beth Morrison
Featuring:
Naomi Louisa O’Connell, Marc Kudisch, Kyle Bielfield, and NOVUS NY
VENUE: Playhouse Theater at Abrons Arts Center
ADMISSION: $51 – 151

SUNDAY, January 8
4:30pm Ensemble Rivbea Revisited
William Parker – bass, composition
Juma Sultan – perc.
Joseph Daley – tuba, piano
Ted Daniel – trumpet
Daniel Carter & Ingrid Laubrock – sax
Brandon Lopez – bass
VENUE: Studio Rivbea /Gene Frankel Theatre (24 Bond Street, NYC)
ADMISSION: $25 in advance/ $30 at the door

TUESDAY, January 10
8pm The Art of Counterpoint, 8 Musicians Make Art: Closing Concert
Featuring:
Stephen Haynes, leader, cornet
Joe Morris, guitar
Jessica Pavone, viola
Sarah Bernstein, violin
Charlie Burnham, violin
Lester St Louis, cello
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, January 11
8pm Tomas Fujiwara: Percussion Quartet
Tomas Fujiwara premieres “Dream Up,” a suite for percussion quartet
Patricia Brennan vibraphon,
Kaoru Watanabe taiko drum,
Tim Keiper percussion
Tomas Fujiwara, drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

THURSDAY, January 12
7 pm Songs in Flight
Rhiannon Giddens, singer and multi-instrumentalist
Karen Slack, soprano
Reginald Mobley, countertenor
Will Liverman, baritone
Howard Watkins, piano
Program:
Shawn Okpebholo: Songs in Flight
VENUE: Grace Rainey Rogers Auditorium (The Metropolitan Museum of Art)
ADMISSION: starts at $35

THURSDAY, January 12
8:30 pm Duo
Kris Davis (piano) Ingrid Laubrock (saxophones)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

January 12- 15
Note To A Friend
Composed by David Lang
Libretto by David Lang
Featuring Theo Bleckmann & Cyrus Moshrefi
Instrumentalists: Kyoko Ogawa, Tomotaka Seki, Ayaka Tahara, Ayano Kamimura
VENUE: Japan Society (333 E 47th St, New York)
ADMISSION: from $60

FRIDAY, January 13
8:30 pm Grammy Season
Ingrid Laubrock (saxophones) Brandon Seabrook (guitar) Michael Formanek (bass) Tom Rainey (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 13
NYC Winter JazzFest presents Kris Davis’ Pyroclastic Records Festival at The Jazz Gallery
7:30pm: Chris Lightcap’s “Superette Deluxe”
Chris Lightcap -bass
Steve Cardenas -guitar
Luca Benedetti -guitar
Brian Marsella -keyboards
Dan Rieser -drums
9:30pm: Halvorson/Courvoisier Duo “Searching for the Disappeared Hour”
Mary Halvorson -guitar
Sylvie Courvoisier -piano
11pm: Craig Taborn Solo
Craig Taborn -piano
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $65-195

SATURDAY, January 14
6pm Tim Berne – Saxophones
Mat Maneri – Viola
Jeff Davis – Drums
Eivind Opsvik – Bass
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 14
Kris Davis’ Pyroclastic Records Festival
7:30pm Eric Revis Quintet “Slipknots Through a Looking Glass”
Eric Revis -bass
Kris Davis -piano
Chad Taylor -drums
Darius Jones -saxophone
Bill McHenry -saxophone
9:30pm Patricia Brennan “More Touch”
Patricia Brennan -vibraphone with electronics, marimba
Kim Cass -bass
Mauricio Herrera -percussion
Marcus Gilmore -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10-$45

SATURDAY, January 14
Kravis Nightcap: Anna Thorvaldsdottir
Anna Thorvaldsdottir, Curator
Nadia Sirota, Host
VENUE: Kenneth C. Griffin Sidewalk Studio, David Geffen Hall
ADMISSION: $43.50

TUESDAY, January 17
7:30pm Artist Spotlight: Conrad Tao
Conrad Tao, Piano
Charmaine Lee, Vocalist
The Westerlies Brass Quartet
VENUE: Kenneth C. Griffin Sidewalk Studio, David Geffen Hall
ADMISSION: $43.50

WEDNESDAY, January 18
8:30 pm QUARTET 1
Craig Taborn (piano) Mat Maneri (viola) Mary Halvorson (guitar) Ches Smith (drums and percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, January 18
7pm Nu Jazz
Nu Jazz (memes of deli girls), Tim Dahl and Aliya Ultan’s Seven
VENUE: Saint Vitus (1120 Manhattan Ave, Brooklyn)
ADMISSION: $19.67

THURSDAY, January 19
8pm Improv Nights – A Tribute to Derek Bailey
John Zorn sax
Jim Staley trombone
Dave Taylor bass trombone
Laurie Anderson voice, violin, electronics
Mary Halvorson guitar
Ikue Mori electronics
Craig Taborn piano
Joel Ross vibes
Brian Marsella piano, synth
Brandon Lopez bass
Kate Gentile drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

THURSDAY, January 19
8:30 pm QUARTET 2
Nate Wooley (trumpet) James Brandon Lewis (tenor sax) Shahzad Ismaily (bass and electronics) Ches Smith (drums, percussion, electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 20
7:30 PM Third Coast Percussion Movement Art Is
feat. Jon Boogz & Lil Buck: Metamorphosis
Program:
Philip Glass Selections from Aguas da Amazonia (arr. Third Coast Percussion; NY Premiere)
Jlin Perspective (NY Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Tyondai Braxton Sunny X (NY Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Performers:
Third Coast Percussion
Movement Art Is
Jon Boogz and Lil Buck, Co-Founders, Choreographers, and Movement Artists
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $64-74

FRIDAY, January 20
8pm Improv Nights – A Tribute to Derek Bailey
John Zorn sax
Matana Roberts sax
Caroline Davis sax
Mary Halvorson guitar
Wendy Eisenberg guitar
Craig Taborn piano
Brian Marsella piano, synth
Patricia Brennan vibes
Henry Fraser bass
Brandon Lopez bass
Kate Gentile drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

SATURDAY, January 21
8pm Improv Nights – A Tribute to Derek Bailey
John Zorn sax
Caroline Davis sax
Immanuel Wilkins sax
Jim Staley trombone
Amir Elsaffar trumpet
Wendy Eisenberg guitar
Arturo O’Farrill piano
Patricia Brennan vibes
Henry Fraser bass
Jorge Roeder bass
Francisco Mela drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

SATURDAY, January 21
6pm Tim Berne – Saxophones
Gregg Belisle-Chi – Guitar
Jeff Davis – Drums
Eivind Opsvik – Bass
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 21
8pm Shoko Nagai/Satoshi Takeishi Vortex
Maria Angelica Valencia (Colombia) & Andrew Drury
VENUE: Soup and Sound
ADMISSION: TBD

SATURDAY, January 21
8:30 pm Septet
Shara Lunon (vocals, electronics) Jennifer Choi (violin) Nate Wooley (trumpet) James Brandon Lewis (tenor sax) Oscar Noriega (clarinets) Shahzad Ismaily (bass and electronics) Ches Smith (drums, vibraphone, electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 21
9 PM Pauline Oliveros at 90
All-Pauline Oliveros Program:
The Witness
The Tuning Meditation
Performers
Claire Chase, Air Objects
Lisa E. Harris, Vocals
Susie Ibarra, Percussion
Alex Peh, Prepared Piano
Senem Pirler, Live Electronics
Matana Roberts, Saxophone
Tyshawn Sorey, Percussion
with Special Guests: IONE, Eduardo Kohn
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: Starting at $54

SUNDAY, January 22
2 PM Day of Listening: Part Two, Listening Out Loud
All-Pauline Oliveros Program
A Fluting Moment
Sound Patterns
The Well and the Gentle
Rock Piece
The Witness
The Tuning Meditation
Performers
Claire Chase, Host and Flute
Lisa E. Harris, Vocals
Susie Ibarra, Percussion
Alex Peh, Keyboards
Senem Pirler, Electronics
Ensemble Connect
The Select Choir of Brooklyn High School of the Arts
Kristy Jung, Director
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $18

TUESDAY, January 24
6pm Pop-Up Concerts: Argus Quartet
Recent works, including two world premieres by members of the ensemble, violinist Giancarlo Latta and cellist Mariel Roberts.
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: Free

TUESDAY, January 24
7:30 PM Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi:They’re Calling Me Home
Rhiannon Giddens, Banjo, Fiddle, and Vocals
Francesco Turrisi, Percussion and Piano
Jason Sypher, Bass
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: $75

January 24 – 29
8pm and 10pm Brad Mehldau Quintet
with Dayna Stephens, Josh Evans, Christian McBride, Joe Farnsworth
VENUE: Village Vanguard
ADMISSION: $50

THURSDAY, January 26
8pm Tashi Dorji & Alex Zhang Hungtai / C. Spencer Yeh & Kwami Winfield / Ka Baird
VENUE: Issue Project Room at First Unitarian Congregational Society
ADMISSION: $20

FRIDAY, January 27
7:30 PM Kronos Quartet
Performers:
Kronos Quartet
David Harrington, Violin
John Sherba, Violin
Hank Dutt, Viola
Sunny Yang, Cello
with Special Guests
Soo Yeon Lyuh, Haegeum
Eiko Otake, Movement Artist
Peni Candra Rini, Vocals and Rebab
Vân-Ánh Võ, Đàn bầu
Program:
Angélique Kidjo, Yanyankliyan Senamido #2 (Arr. Jacob Garchik)
Peni Candra, Rini Maduswara (Arr. Jacob Garchik)
Aftab Darvishi, Daughters Of Sol
Soo Yeon, Lyuh Yessori (Sound From The Past)
Mazz Swift, She Is A Story, Herself (Ny Premiere)
Eiko Otake, Eyes Closed (World Premiere)
Mary Kouyoumdjian, I Haven’t The Words (Ny Premiere)
Vân-Ánh Võ, Adrift (Ny Premiere)
Nicole Lizée, Zonelyhearts (Ny Premiere)

VENUE: Zankel Hall Center Stage
ADMISSION: $74-84

SATURDAY, January 28
6pm Tim Berne – Saxophones
Gregg Belisle-Chi – Guitar
Jeff Davis – Drums
Eivind Opsvik – Bass
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 28
7pm Loren Connors and Alan Licht

VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $20

SATURDAY, January 28
8pm Michael Evans Tribute
Ben Bennett – Variable pitch floor tom, Bass drum, Wood blocks, Objects
Andrew Drury – Amplified snare drum
Fast Forward – Assorted Metal Culinary Percussion Instruments
Michael Foster – Saxophone
Shelley Hirsch – Voice
Skip LaPlante – Hanging objects, Gongs, Scrap metal
Sean Meehan – Wearable metals
Kenta Nagai – Altered electric guitar
Dafna Naphtali – Voice, Electronics
Kevin Shea – Drum set, Wonder Metal, Snare with Springs
David Simons – Theremin
Hans Tammen – Electronics
Danny Tunick – Vibraphonette, Glockenspiel, Boozaphone, Washing machine drum
Lary 7 – Motorized Homemades
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

SUNDAY, January 29
5PM Deep Listening: The Story of Pauline Oliveros (film, NYC Premiere)
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

NYC Calendar December 2022

Please note that the events at the Stone this month may be cancelled or performed at a different venue. Please check for updates here.

THURSDAY, December 1
7:30pm Boris Berman: Works by Valentin Silvestrov
Program:
Triad (1961-1966)
Sonata No. 2 (1975)
Kitsch Music (1977)


Five Pieces op. 306 (2021) (U.S. Premiere)
Three Pieces, March 2022, Berlin (U.S. Premiere)
VENUE: Baryshnikov Arts Center
ADMISSION: $25

THURSDAY, December 1
7:30pm Unsound Festival: Resina & Aho Ssan present Ego Death and Antonina Nowacka
French electronic artist Aho Ssan (aka Niamké Désiré)
Polish composer/cellist Resina (aka Karolina Rec)
Polish experimental vocalist Antonina Nowacka
VENUE: David Rubenstein Atrium (Lincoln Center)
ADMISSION: Free

THURSDAY, December 1
8pm Hélène Grimaud, Piano
Program:
Silvestrov, Bagatelle I
Debussy, Arabesque No. 1
Silvestrov, Bagatelle Ii
Satie, Gnossienne No. 4
Chopin, Nocturne In E Minor, Op. 72, No. 1 (Posth.)
Satie, Gnossienne No. 1
Satie, “En Y Regardant À Deux Fois” From Pièces Froides, No. 2
Debussy, La Plus Que Lente
Chopin, Mazurka In A Minor, Op. 17, No. 4
Chopin, Waltz In A Minor, Op. 34, No. 2
Debussy, “Clair De Lune” From Suite Bergamasque
Debussy, Rêverie
Satie, “Passer” From Pièces Froides, No. 2
R. Schumann, Kreisleriana
VENUE: Stern Auditorium (Carnegie Hall)
ADMISSION: $23-121

FRIDAY, December 2
7:30pm Unsound Festival: Weavings
Curated and conceived by Nicolás Jaar
Featured artists: Nicolás Jaar, Valentina Magaletti, Marina Herlop, Linda Sikhakhane, Robert Aiki Aubrey Lowe aka Lichens, Antonina Nowacka, Cyro Baptista, Dormeshia, Luca Rossi, Tlacael Esparza, Susie Ibarra, and Bint Mbareh
VENUE: Starr Theater, Alice Tully Hall (Lincoln Center)
ADMISSION: $40-85

FRIDAY, December 2
7:30PM Alone Not Lonely Volume II
Yoon Sun Choi – voice/piano/electronics
Miranda Sielaff – viola
DoYeon Kim – gayageum
Jeong Lim Yang – bass
VENUE: IBeam
ADMISSION: $20

FRIDAY, December 2 – SATURDAY, December 3
8pm Anna Webber Shimmer Wince

Anna Webber – Tenor sax/flute
Adam O’Farrill – Trumpet
Mariel Roberts – Cello
Elias Stemeseder – Piano/synth
Lesley Mok – Drums
VENUE: Seeds
ADMISSION: TBD

FRIDAY, December 2 – SATURDAY, December 3
7.30pm + 9.30pm TJG Fellowship Commission presents Caroline Davis and Play Beings
Caroline Davis -alto saxophone
Angelica Sanchez -piano & synthesizer
Chris Tordini -acoustic & electric bass
Kengchakaj -live coding
Selina Trepp -live visuals
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

SATURDAY, December 3
7:30pm Henry Threadgill: Pathways
International Contemporary Ensemble
Henry Threadgill and his band Zooid
Henry Threadgill, Pathways
VENUE: NYU Skirball
ADMISSION: $31

SATURDAY, December 3
8pm Anthony Coleman solo + Whit Dickey Root Perspectives record release
Anthony Coleman – solo
Tony Malaby, Matthew Shipp, and Brandon Lopez
https://taoforms.bandcamp.com/album/root-perspectives
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

MONDAY, December 5
7pm The Notables Fall Celebration
Program:
Philip Glass, String Quartet No. 3, “Mishima”
Caroline Shaw, Blueprint
Flying Lotus, “Clock Catcher” (Arr. Nathan Schram)
Flying Lotus, “Remind U” (Arr. Nathan Schram)
Flying Lotus, “Pilgrim Side Eye” (Arr. Nathan Schram)
Caroline Shaw, Entr’acte
Gabriella Smith, Carrot Revolution
VENUE: Weill Recital Hall
ADMISSION: TBD

MONDAY, December 5
7:30pm MACE (Mannes American Composers Ensemble)
Program:
Toshio Hosokawa: Singing Garden – flute, oboe, harp, piano, violin, cello
Unsuk Chin: Fantaisie Mécanique – trumpet, trombone, percussion
Olga Neuwirth: “Torsion” – Solo Bassoon, oboe, clarinet, trumpet trombone, Wagner tuba, percussion, violin, viola, cello
VENUE: New School Tishman Auditorium (63 5th Ave, New York)
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, December 7
7:30pm Brooklyn Rider
Program:
Osvaldo Golijov, Tenebrae For String Quartet
Akshaya Avril Tucker, Hollow Flame For String Quartet (Ny Premiere, Co-Commissioned By Carnegie Hall)
Shostakovich, String Quartet No. 8
Reena Esmail, Zeher (Poison)
Beethoven, String Quartet In A Minor, Op. 132
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: $64-74

WEDNESDAY, December 7
8:30pm TRIO 1
Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harps, keyboards) William Winant (percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, December 8
7:30pm Bang on a Can Concert
RAJAS, an ensemble of improvisers
Music by Rajna Swaminathan
Inspired by the current exhibition New York: 1962–1964
VENUE: Scheuer Auditorium (Jewish Museum)
ADMISSION: $12- $22

FRIDAY, December 9 [According to unofficial sources this show is postponed till February because of strikes. Please check with the venue]
7:30pm A Concert For Ukraine
Presented by John Zorn & The College of Performing Arts at The New School
Featuring:
Laurie Anderson-John Zorn Duo
Marc Ribot-Mary Halvorson Duo
Brooklyn Rider
Sara Serpa & Marta Sanchez
Ravi Coltrane Quartet
With Adam Rogers / Dezron Douglas & Kush Abadey
VENUE: The Auditorium at The New School (66 W. 12th Street, NY)
ADMISSION: a receipt of your donation, suggested $50 & above to RAZOM

FRIDAY, December 9
7:30pm The Isaiah Collier Trio
Isaiah Collier, composer
Michael Shekwoaga Ode (percussion)
William Parker (base)
VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $18.75 – $30

FRIDAY, December 9
7:30pm Josh Modney’s Firelight
International Contemporary Ensemble
Program to Include:
Josh Modney – Firelight (2022, World Premiere) for piano quintet
Cory Smythe & eddy kwon – Duo Set
Josh Modney, eddy kwon, Mariel Roberts, Anna Webber, David Byrd-Marrow – Improvisation Set
Gabby Diaz – Solo Performance)
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd Street, Brooklyn)
Tickets: Free

FRIDAY, December 9
8pm Catalytic Fest
Zeena Parkins, Fred Moten, Sylvie Courvoisier, Nate Wooley, Chris Corsano, Ikue Mori, Lotte Anker, Cecilia Lopez, Fred Lonberg-Holm, Brandon Lopez and Ned Rothenberg
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

FRIDAY, December 9
8:30 pm TRIO 3
Ava Mendoza (guitar) Ches Smith (drums) William Winant (percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 10
8pm Catalytic Fest
Zeena Parkins, Fred Moten, Sylvie Courvoisier, Nate Wooley, Chris Corsano, Ikue Mori, Lotte Anker, Cecilia Lopez, Fred Lonberg-Holm, Brandon Lopez and David Watson
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

SUNDAY, December 11
6pm Tokyo to New York
Works by Toru Takemitsu, Yoshio Hachimura, Joji Yuasa, Gilbert Galindo, Masatora Goya, Frances White
Performers:
Lish Lindsey (flute), Thomas Piercy (clarinet), Tomina Parvanova (harp), Josh Perry (percussion), Tengku Irfan (piano)
VENUE: Martha Graham Studio One (55 Bethune Street, New York)
ADMISSION: $10-25

SUNDAY, December 11
7pm The Return
The Orchestra of the S.E.M. Ensemble
Petr Kotik, conductor
Program:
Petr Kotik, Many Many Women (1975-78)
on text by Gertrude Stein / 60-minutes
Jean-Philippe Rameau, Suite in 8 parts from
Les Indes Galantes (1735)
Pauline Oliveros, Tuning Meditation (1997)
from Four Meditations for Orchestra
John Cage, Five (1988)
orchestra version by Petr Kotik
VENUE: Paula Cooper Gallery (534 West 21st Street, NY)
ADMISSION: $15- $20

SUNDAY, December 11
8 pm Third Eye Orchestra 15th Anniversary Concert

Performers:
Shelley Hirsch – voice
Section I:
Sarah Bernstein – violin
Dafna Naphtali – soprano / live sound processing
Sarah Manning – alto sax
Tomas Ullrich – cello
Ursel Schlicht & Denman Maroney – piano
Section II:
Jason Hwang – violin
Nick Didkovsky – guitar
Briggan Krauss – alto sax, baritone sax
Michael Schumacher – fender rhodes
Ned Rothenberg – clarinet, bassclarinet
Section: III:
Stephanie Griffin – viola
Chris McIntyre – trombone
Brian Landrus – bass saxophone
Gordon Beeferman – organ
Michael Lytle – clarinet, bassclarinet
Section Iv:
Shoko Nagai – moog bass
Satoshi Takeishi – percussion
Hans Tammen – composition, binary conducting
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

TUESDAY, December 13
8pm Ned Rothenberg Crossings Four with Mary Halvorson, Sylvie Courvoisier, and Tomas Fujiwara
Ned Rothenberg: woodwinds
Mary Halvorson: guitar
Sylvie Courvoisier: piano
Tomas Fujiwara: drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

WEDNESDAY, December 14
8pm Nick Dunston: Spider Season

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

WEDNESDAY, December 14
8pm Shoko Nagai, Phillip Greenlief, Angelica Sanchez, Tom Rainey
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

WEDNESDAY, December 14
8:30 pm TRIO
Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harps, keyboards) Charmaine Lee (vocal, electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, December 15
7:30pm Bang on a Can Concert
Morton Feldman’s For John Cage (1982)
Karl Larson on piano and Erica Dicker on violin
Inspired by the current exhibition New York: 1962–1964
VENUE: Scheuer Auditorium (Jewish Museum)
ADMISSION: $12- $22

THURSDAY, December 15
7.30pm + 9.30pm Liebman, Sorey, Rudolph Trio -New Now Album Release
Dave Liebman -soprano sax
Adam Rudolph -percussion
Tyshawn Sorey -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

FRIDAY, December 16
7:30 PM The Other Side of the Sea
Screening and Concert, “The Other Side of the Sea,” a documentary about Ukrainian and Syrian New Yorkers.
Alex Pryrodny, piano
Julia Hsia, performance art
VENUE: Soapbox Gallery
ADMISSION: $22.85

FRIDAY, December 16
8:30 pm TRIO
Ikue Mori (electronics) Craig Taborn (piano) Lotte Anker (sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 17
3pm Transatlantic Trance Map
Ned Rothenberg: reeds, shakuhachi
Sam Pluta: laptop live electronics
Peter Evans: trumpet, piccolo trumpet
Craig Taborn: piano, keyboard, live electronics
Ikue Mori: laptop live electronics
Sylvie Courvoisier: piano, keyboard
Mat Manieri: viola
Evan Parker: soprano saxophone
Matt Wright: laptop sampling live processing
Mark Nauseef: percussion
Pat Thomas: live electronics
Hannah Marshall: cello
Robert Jarvis: trombone
Alex Ward: clarinet, guitar
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

SATURDAY, December 17
7pm Ghalia Benali and Alex Waterman
Ghalia Benali (voice), Alex Waterman (cello)
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: Free

SATURDAY, December 17
8:30 pm QUARTET
Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Ned Rothenberg (reeds) Lotte Anker (sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, December 18
8pm Morir Soñando
William Parker, Lotte Anker ft. Brandon Lopez
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: $20

MONDAY, December 19
8pm Infrequent Seams Festival
Performers:
Either/Or: Richard Carrick (piano), Jonthan Finlayson (trumpet), Madison Greenstone (clarinets), Margaret Lancaster (flute), Chris McIntyre (trombone), Chris Nappi (percussion), and John Popham (cello)
4tet2duos: James Ilgenfritz, bass & objects, Katie Porter, clarinet, bass clarinet & voice
Teerapat Parnmongkol, electric guitar, oud, pedals & voice
Lucie Vítková, accordion, harmonica, synthesizer, hichiriki & voice
Ghost Ensemble: Margaret Lancaster (flute), Sky Macklay (oboe), Ben Richter (accordion), Chris Nappi (percussion), Lucia Stavros (harp), Martine Thomas (viola), Laura Cetilia (cello), James Ilgenfritz (contrabass), Kyle Motl (contrabass), Carl Bettendorf (conductor)
Eli Wallace (solo piano, preparations)
Drew Wesely (guitar, bowls, objects)
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

TUESDAY, December 20
8pm Richard Teitelbaum Memorial featuring Alvin Curran, Andrew Cyrille, Elliott Sharp, Shelley Hirsch, Catherine Lamb, and Ghost Ensemble
VENUE: Roulette
ADMISSION: Free with RSVP

TUESDAY, December 20
7:30pm Concert In The Dark
Virg Dzurinko (Piano), Ryan Messina (Trumpet), Nick Lyons (Alto Saxophone), Claire Debrunner (Bassoon), Andrea Wolper (Voice), Ken Filiano (Bass), Andrew Drury (Drum Set)

VENUE: Soup and Sound (292 Lefferts Ave. Brooklyn)
ADMISSION: TBD

WEDNESDAY, December 22
8pm Wet Ink with Ingrid Laubrock and Tom Rainey

VENUE: Shift
ADMISSION: $15

FRIDAY, December 30
7:30 The Tom Rainey Trio
Tom Rainey, Mary Halvorson, Ingrid Laubrock
2 sets
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

NYC Calendar November 2022

TUESDAY, November 1
8pm A Steve Reich Celebration
Program:
All-Steve Reich Program
Tehillim
Traveler’s Prayer (US Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Music for 18 Musicians
VENUE: Stern Auditorium (Carnegie Hall)
ADMISSION: Starting at $20.50

TUESDAY, November 1
8pm Jennifer Choi, James Moore, Kathleen Supove: Topiary
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

THURSDAY, November 3
8 pm Interpretations: Scott Robinson / Wadada Leo Smith
VENUE: Roulette
ADMISSION: $15/$20

THURSDAY, November 3
7:30pm Recital No. 1: MASS
Davóne Tines, Bass-Baritone
Adam Nielsen, Piano
Program:
Caroline Shaw Kyrie
J. S. Bach “Wie jammern mich doch die verkehrten Herzen” from Cantata BWV 170 (“Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust”)
Caroline Shaw, Agnus Dei
Tyshawn Sorey, “Were You There?” From Songs Of Death
Bonds, “To A Brown Girl Dead”
Tyshawn Sorey, “Swing Low, Sweet Chariot” From Songs Of Death
Caroline Shaw, Credo
J. S. Bach, “Mache Dich, Mein Herze, Rein” From St. Matthew Passion
Caroline Shaw, Gloria
Trad. “Give Me Jesus” (Arr. Moses Hogan)
Caroline Shaw, Sanctus
Eastman, Prelude To The Holy Presence Of Joan D’arc
Igee Dieudonné / Davóne Tines, Vigil
VENUE: Weill Recital Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: starting at $49

THURSDAY, November 3
8pm Composer Portraits: Luca Francesconi
Repertoire:
Luca Francesconi, Trauma Études (2018)
Luca Francesconi, Unexpected End of Formula (2008)

VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: $20

FRIDAY, November 4
7.30pm + 9.30pm Matt Mitchell Tim Berne duo
Matt Mitchell – piano
Tim Berne – alto sax
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $10-$40

FRIDAY, November 4
8pm Cantata Profana: Fables
Program:
Giovanni Battista Fontana – Sonata no 6
Klaus Lang – Der Weg des Prinzen I
Philip Glass – Music in Similar Motion
Barbara Strozzi – Lagrime mie
Rahilia Hasanova – Nuva
Featuring:
Hai-Ting Chinn, voice
Jacob Ashworth, baroque violin, modern violin, viola
Laura Cocks, flute
Maddy Fayette, cello
Sae Hashimoto, percussion
Gleb Kanasevich, clarinets
Paul Morton, lutes
Daniel Schlosberg, piano, organ, and beer bottles
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $15-$35

SATURDAY, November 5
7:30 pm Premiere Works Xxviii: Music From China
Program:
Joel Hoffman: huǒ shénhuà/Fire Myth** (world premiere) for dizi, pipa, erhu, cello, vibraphone
Shen Yiwen: Yong (U.S. premiere) for solo pipa

Zhou Long: Pipagongs** for pipa, erhu, cello, percussion
Wang Guowei: Leaving Home** for piccolo, erhu, cello
Hua Yanjun: Listening to the Pines (traditional) for erhu & percussion. (** Music From China commission)
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $10-$20

SATURDAY, November 5
7:30pm Jessie Cox And The Sun Ra Arkestra
Jessie Cox, “Enter the Impossible”
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $30

SATURDAY, November 5
7:30pm Joe Hisaishi presents: Music Future Vol. 9
Program:
Joe Hisaishi 2 Dances for Large Ensemble
How do you dance?
Step to heaven
Nico Muhly Selections from Drones & Viola and Drones & Piano
Nadia Sirota, viola; Nico Muhly, piano/drones
Nico Muhly Roots, Pulses (US premiere)
Joe Hisaishi Viola Saga (US premiere)
Nadia Sirota, viola
Bang on a Can Festival Ensemble
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $68-108

SUNDAY, November 6
8 pm Liquiddd Changesss
MV Carbon, Charlemagne Palestine and Scott Kiernan
https://player.vimeo.com/video/761947071
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

MONDAY, November 7
8 pm Fire and Water
Myra Melford, piano; Ingrid Laubrock, sax; Tomeka Reid, cello; Lesley Mok, drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

THURSDAY, November 10
7pm Ben Neill’s electronic opera Fantini Futuro
Ben Neill, mutantrumpet, Ryland Angel, countertenor,
Gwendolyn Toth, baroque keyboards, Bob McGrath, director
VENUE: Basilica of St. Patrick’s Old Cathedral (261 Mott Street, NY)
ADMISSION: $20 – 30

THURSDAY, November 10
8:30 pm A Night For Ukraine
Julian Kytasty (bandura, voice), Anthony Coleman (piano) plus special guests
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, November 10
8 pm Brandon Lopez – bass / Sylvie Courvoisier – piano
9 pm James Brandon Lewis Dvorak Quartet
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente
ADMISSION: $35

FRIDAY, November 11
9 pm Cooper-Moore Quartet | DoYeon Kim – gayageum / Matt Mottel – keyboard / Michael TA Thompson – percussion / Cooper-Moore – piano, diddley-bow
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente
ADMISSION: $10 – $35

FRIDAY, November 11
8pm Joanna Mattrey feat. Billy Martin: Chanting
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

FRIDAY, November 11 and SATURDAY, November 12
7.30pm + 9.30pm Thumbscrew
Michael Formanek -bass
Tomas Fujiwara -drums & vibraphone
Mary Halvorson -guitar
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

SATURDAY, November 12
7 pm Colors of The Night
Eri Yamamoto – piano, William Parker – bass, Ikuo Takeuchi – drums
8 pm Bob Holman – poet
featuring Matthew Shipp – piano, William Parker – bass
8:30pm Whit Dickey / Rob Brown Duo
Whit Dickey – drums, Rob Brown – alto saxophone
9:30pm Matthew Shipp – solo piano
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente
ADMISSION: $10- $35

SATURDAY, November 12
8pm AACM 2022 Concert Series
David Virelles, Solo Piano
Reggie Nicholson’s Triosphere
ADMISSION: $15-$30
VENUE: Leonard Nimoy Thalia Theatre (Symphony Space)

MONDAY, November 14
7 pm Max Kutner
Pat Martino’s 1968 album “Baiyina: (The Clear Evidence): A psychedelic excursion through the magical mysteries of the Koran”
Max Kutner (electric guitar) Matt Darriau (alto sax/flute), Hearn Gadbois (percussion), Dave Ambrosio (bass) and George Schuller (drumset)
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

TUESDAY, November 15
8 pm Sylvie Courvoisier Chimeara
feat. Christian Fennesz, Wadada Leo Smith, Nate Wooley, Drew Gress & Kenny Wollesen
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

TUESDAY, November 15
9pm & 10:15pm Avram Fefer’s Juba Lee 4tet
Avram Fefer – saxes, bass clarinet
Anders Nilsson – guitar
Adam Lane – bass
Chris Eddleton – drums
VENUE: Bar Lunatico
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, November 16
8 pm Isabel Crespo Pardo presents 6.
Participating Artists: Isabel Crespo Pardo, Loré Yessuff, Eden Girma, Kwami Winfield, Chris Williams, and Lester St. Louis

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

WEDNESDAY, November 16
8:30 pm Hyperunderstanding Quartet
Jonathan Finlayson (trumpet) Matt Mitchell (piano, compositions) Tyrone Allen (bass) Kate Gentile (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, November 16 – FRIDAY, November 18
7:30 Catherine Christer Hennix’s Kamigaku Ensemble
Catherine Christer Hennix (b. 1948) – Swedish artist, composer, poet, and mathematician
her just intonation Kamigaku Ensemble
trumpet and shō—a Japanese free-reed mouth organ

VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $27-$40

THURSDAY, November 17
7:30 pm Michael Gordon’s Travel Guide to Nicaragua
Program:
Michael Gordon, Travel Guide to Nicaragua (NY Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Performers:
The Crossing
Donald Nally, Artistic Director and Conductor
Maya Beiser, Cello
Laurie Olinder, Projection Designer
Eric Southern, Lighting Designer
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: Starting at $64

THURSDAY, November 17
8:30pm Sextet
Sara Serpa (voice) Anna Webber (flutes) Sara Schoenbeck (bassoon) Joanna Mattrey (viola) Mariel Roberts (cello) Matt Mitchell (piano, compositions)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, November 18
7 pm Love Affects
Program:
Coleridge Taylor-Perkinson: Calvary String Quartet No. 1
William L. Dawson: Largo for String Quartet edited by Charlie Harmon
Adolphus Hailstork: Songs of Love and Justice for voice and piano
Charles Brown: Song Without Words for voice and piano
Undine Smith Moore: Love Let the Wind Cry…How I Adore Thee for voice piano

VENUE: Langston Hughes Auditorium, Schomburg Center (515 Malcolm X Blvd, New York)
ADMISSION: $15-$25

FRIDAY, November 18
7 pm & 9 pm Camille Norment & Craig Taborn
Craig Taborn (piano and electronics)
Camille Norment (multimedia)
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $45

FRIDAY, November 18
8:30 pm Phalanx Ambassadors
Jon Irabagon (sopranino and tenor saxophones, alto clarinet)
Miles Okazaki (guitar)
Patricia Brennan (vibraphone)
Matt Mitchell (piano, compositions)
Kim Cass (bass)
Kate Gentile (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, November 19
7:30pm Wet Ink Presents: Fall Premieres (Roberts / Pluta / Mincek)
Program:
Sam Pluta – Star Taker (NYC premiere)
Mariel Roberts – new work (world premiere)
Alex Mincek – So Many Ways (NYC premiere of the revised version)
Rick Burkhardt – Prologue
VENUE: Benzaquen Hall, The DiMenna Center
ADMISSION: $20, free for students

SATURDAY, November 19 and SUNDAY, November 20
6:30pm Catherine Christer Hennix’s Kamigaku Ensemble
Catherine Christer Hennix (b. 1948) – Swedish artist, composer, poet, and mathematician
her just intonation Kamigaku Ensemble
trumpet and shō—a Japanese free-reed mouth organ

VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $27-$40

SUNDAY, November 20
3 pm Jason Moran, solo piano

VENUE: Village Vanguard
ADMISSION: $40

SUNDAY, November 20
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East I (with Jen Shyu, Graham Haynes, Reggie Nicholson and others)

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

MONDAY, November 21
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East II (with Sylvie Courvoisier, Ned Rothenberg, Do Yeon Kim, Satoshi Takeishi, and others)
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

TUESDAY, November 22
7:30pm
Mara Rosenbloom – piano
Gabby Fluke-Mogul – violin
Tcheser Holmes – drums

VENUE: Scholes Street Studio
ADMISSION: $20

November 22-December 15
The Hours, an opera by Kevin Puts
Libretto By Greg Pierce
Renée Fleming, Kelli O’Hara, Joyce DiDonato
VENUE: The Metropolitan Opera
ADMISSION: From $50

SUNDAY, November 27
8 pm John Zorn’s New Masada Quartet

VENUE: Roulette
ADMISSION: $30/$40

MONDAY, November 28
8 pm Kirk Knuffke Trio with Matthew Shipp and Michael Bisio

VENUE: Roulette
ADMISSION: $30/$40

TUESDAY, November 29
7:30pm Ensemble Connect
Program:
Paquito D’rivera Selections from Aires Tropicales
Philippe Hersant Osterlied
Villa-Lobos Ciranda das sete notas
Vaughan Williams Quintet in D Major
VENUE: Paul Hall, The Juilliard School
ADMISSION: $10

November 29, 2022– January 8, 2023
Various times: Euphoria
Multi-channel film installation Euphoria
Brooklyn Youth Chorus
Terri Lyne Carrington, Peter Erskine, Yissy García, Eric Harland, and Antonio Sanchez (drums)
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $22

NYC Calendar October 2022

SATURDAY, October 1
8pm Gentile/Sanchez/Drury
Michel Gentile – soprano, alto and bass flutes
Angelica Sanchez – piano
Andrew Drury – drums
VENUE: Ibeam Brooklyn
ADMISSION: $20

October 1–October 8
Monday–Thursday at 7:30pm
Friday–Saturday at 8:00pm
Monochromatic Light (Afterlife)
Composer, Conductor, Tyshawn Sorey
Director, Peter Sellars
Visual Artist, Julie Mehretu
Choreographer, Reggie (Regg Roc) Gray
Lighting Design, James F. Ingalls
Sound Design, Marc Urselli
Viola, Kim Kashkashian
Piano/Celesta, Sarah Rothenberg
Percussion, Steven Schick
Soloist, Davóne Tines
Choir, The Choir of Trinity Wall Street
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $40

TUESDAY, October 4
6:30pm Sylvester Germaine / Kirk Knuffke / Kenny Wollesen
7:30pm Patrick Golden / Ivo Perelman / Jim Clouse / Sean Conly
VENUE: DMG
ADMISSION: donations

WEDNESDAY, October 5
7.30pm + 9.30pm Roscoe Mitchell & Anna Webber
The Margaret Whitton Award Culminating
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10- $45

WEDNESDAY, October 5
8 pm Vadim Neselovskyi
Mini Piano Festival
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $25

WEDNESDAY, October 5- SATURDAY, October 8
8:30 pm Sean Ono Lennon Band
Sean Ono Lennon (bass, guitar) Ches Smith (drums) Devin Hoff (bass, guitar) Yuka Honda (keys, samples) Joao Nogueira (keys) Julian Lage (guitar) Michael Leonhart (trumpet)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, October 6
8pm Sylvie Courvoisier
Mini Piano Festival
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $25

THURSDAY, October 6
8pm Max Johnson Trio
Max Johnson
Anna Webber
Michael Sarin
VENUE: Seeds
ADMISSION: TBD

FRIDAY, October 7
8pm Vicky Chow: Philip Glass Etudes Album Release

VENUE: Roulette
ADMISSION: $25 -$30

FRIDAY, October 7- SATURDAY, October 8
7.30pm + 9.30pm John Escreet – “Seismic Shift” Album Release
John Escreet -piano
John Hébert -bass
Damion Reid -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

MONDAY, October 10
2:30pm Darius Jones / William Parker / Scott Clark
Darius Jones – alto sax / William Parker – bass / Scott Clark – drums
VENUE: First Street Green Art Park (33 East 1st Street, NYC)
ADMISSION: TBD

WEDNESDAY, October 12
8pm False Harmonics #12: TILT Brass & Zeena Parkins feat. James Fei and Josh Henderson
Julius Eastman – If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich? (1977)
Zeena Parkins – solo harp performance
New works by Parkins and John Bischoff
Phill Niblock Exploratory (Rhine version, “Looking for Daniel”) (2019)
Zeena Parkins – Whistling in the Dark Wind (rev. 2022)
VENUE: Pioneer Works
ADMISSION: From $25.74

WEDNESDAY, October 12 — SATURDAY, October 15
7:30 Everything Rises
Created by Jennifer Koh and Davóne Tines
Composed by Ken Ueno
Directed by Alexander Gedeon
VENUE: BAM Fisher
ADMISSION: $35 and up

FRIDAY, October 14 and SUNDAY, October 16
7 pm La Monte Young: Birthday Blues
Young’s Dorian Blues (c. 1960-61-present)
The Theatre Of Eternal Music
La Monte Young, voice
Marian Zazeela, light design
Jung Hee Choi, voice and light design
Ben Neill, just intonation trumpet
Jon Catler, electric fretless guitar
Hansford Rowe, electric fretless bass
Naren Budhkar, tabla
VENUE: MELA Foundation Dream House
ADMISSION: $56-$63

SATURDAY, October 15
7: 30pm International Contemporary Ensemble & IFCA: PEYVAND (پیوند)
International Contemporary Ensemble
Iranian Female Composers Association

Composers Now
VENUE: NYU Skirball Center
ADMISSION: $20

SATURDAY, October 15
8pm Meredith Monk with Bang on a Can All-Stars: Memory Game
Meredith Monk & Vocal Ensemble
Bang on a Can All-Stars
Program:
Spaceship, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Michael Gordon)
Memory Song, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Julia Wolfe)
Gamemaster’s Song, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Meredith Monk)
Migration, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Meredith Monk)
Downfall, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Ken Thomson)
Waltz in 5s, from The Politics of Quiet (1996) (arr. Meredith Monk and Allison Sniffin)
Tokyo Cha Cha, from Turtle Dreams (Cabaret (1983) (arr. Allison Sniffin)
Totentanz, from impermanence (2006) (arr. David Lang)
Double Fiesta, from Acts from Under and Above (1986) (arr. David Lang)
VENUE: The Town Hall
ADMISSION: starts at $57

MONDAY, October 17-TUESDAY, October 18
7:30pm Owls
violinist Alexi Kenney, violist Ayane Kozasa
cellist Gabriel Cabezas and cellist-composer Paul Wiancko
Program:
Chick Corea, Children’s Song No. 12 (1984)
Paul Wiancko, Vox Petra (2018)
Franghiz Ali-Zadeh, Reqs (2015)
François Couperin, Les Barricades Mystérieuses (1717)
Trollstilt (Monica Mugan and Dan Trueman), Ricercar (2000)
Paul Wiancko, When The Night (2018)
Terry Riley, Good Medicine (1986)
VENUE: Baryshnikov Arts Center
ADMISSION: $20

FRIDAY, October 21
8:30pm Archipelago X
Sae Hashimoto (percussion) Ikue Mori (electronics) Brian Marsella (keyboards)

VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, October 22
8:30pm Yarn/Wire premieres Marcel Zaes’ Parallel Prints
Marcel Zaes – Parallel Prints
Laura Barger, piano
Russell Greenberg, percussion
Sae Hashimoto, percussion
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, October 26
8:30pm Trio
Wendy Eisenberg (guitar) Anna Webber (sax) Joanna Mattrey (viola)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, October 26
7:30 pm Ecstatic Music: Imani Winds & Andy Akiho
Andy Akiho, BeLoud, BeLoved, BeLonging
Afro Blue by Mongo Santamaría arranged by Valerie Coleman
De Memorias by Tania León
Seen by Nathalie Joachim and Cane by Jason Moran
VENUE: Kaufman Music Center
ADMISSION: $25

FRIDAY, Octtober 28
7:30 PM International Contemoprary Ensemble commissions
Program:
Meaghan Burke: Kitchen Quartet (2021) performed by The Rhythm Method
Yaz Lancaster: wind_down_2 (2020) performed by Randy Zigler
Kevin Ramsay: A Pin Drops Like a Pungent Odor (2022)* performed by Josh Modney, Marina Kifferstein, Carrie Frey, Meaghan Burke, Randy Zigler
Anahita Abbasi: Situation IV / Io E iO (2016, rev. 2017) performed by Josh Modney
Lewis Nielson: Pastorale para los pobres de la tierra (2022)* performed by Alice Teyssier (voice/flute) and The Rhythm Method
VENUE: Target Margin Theater 232 52nd Street Brooklyn
ADMISSION: free

Saturday, October 29
Open House Weekend at David Geffen Hall
10 am Steve Reich’s New York Counterpoint
Anthony McGill; Jennifer Koh
Location: Hauser Digital Wall
3pm Julia Wolfe’s Forbidden Love – Sō Percussion
Location: Kenneth C. Griffin Sidewalk Studio
VENUE: David Geffen Hall (Lincoln Center)
ADMISSION: free

MONDAY, October 31
8PM Veer Quartet
Celebrating the album “Veer Quartet,” New Focus Recordings

Sarah Bernstein, violin/compositions
Sana Nagano, violin
Leonor Falcon, viola
Nick Jozwiak, cello
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20