NYC Calendar December 2022

Please note that the events at the Stone this month may be cancelled or performed at a different venue. Please check for updates here.

THURSDAY, December 1
7:30pm Boris Berman: Works by Valentin Silvestrov
Program:
Triad (1961-1966)
Sonata No. 2 (1975)
Kitsch Music (1977)


Five Pieces op. 306 (2021) (U.S. Premiere)
Three Pieces, March 2022, Berlin (U.S. Premiere)
VENUE: Baryshnikov Arts Center
ADMISSION: $25

THURSDAY, December 1
7:30pm Unsound Festival: Resina & Aho Ssan present Ego Death and Antonina Nowacka
French electronic artist Aho Ssan (aka Niamké Désiré)
Polish composer/cellist Resina (aka Karolina Rec)
Polish experimental vocalist Antonina Nowacka
VENUE: David Rubenstein Atrium (Lincoln Center)
ADMISSION: Free

THURSDAY, December 1
8pm Hélène Grimaud, Piano
Program:
Silvestrov, Bagatelle I
Debussy, Arabesque No. 1
Silvestrov, Bagatelle Ii
Satie, Gnossienne No. 4
Chopin, Nocturne In E Minor, Op. 72, No. 1 (Posth.)
Satie, Gnossienne No. 1
Satie, “En Y Regardant À Deux Fois” From Pièces Froides, No. 2
Debussy, La Plus Que Lente
Chopin, Mazurka In A Minor, Op. 17, No. 4
Chopin, Waltz In A Minor, Op. 34, No. 2
Debussy, “Clair De Lune” From Suite Bergamasque
Debussy, Rêverie
Satie, “Passer” From Pièces Froides, No. 2
R. Schumann, Kreisleriana
VENUE: Stern Auditorium (Carnegie Hall)
ADMISSION: $23-121

FRIDAY, December 2
7:30pm Unsound Festival: Weavings
Curated and conceived by Nicolás Jaar
Featured artists: Nicolás Jaar, Valentina Magaletti, Marina Herlop, Linda Sikhakhane, Robert Aiki Aubrey Lowe aka Lichens, Antonina Nowacka, Cyro Baptista, Dormeshia, Luca Rossi, Tlacael Esparza, Susie Ibarra, and Bint Mbareh
VENUE: Starr Theater, Alice Tully Hall (Lincoln Center)
ADMISSION: $40-85

FRIDAY, December 2
7:30PM Alone Not Lonely Volume II
Yoon Sun Choi – voice/piano/electronics
Miranda Sielaff – viola
DoYeon Kim – gayageum
Jeong Lim Yang – bass
VENUE: IBeam
ADMISSION: $20

FRIDAY, December 2 – SATURDAY, December 3
8pm Anna Webber Shimmer Wince

Anna Webber – Tenor sax/flute
Adam O’Farrill – Trumpet
Mariel Roberts – Cello
Elias Stemeseder – Piano/synth
Lesley Mok – Drums
VENUE: Seeds
ADMISSION: TBD

FRIDAY, December 2 – SATURDAY, December 3
7.30pm + 9.30pm TJG Fellowship Commission presents Caroline Davis and Play Beings
Caroline Davis -alto saxophone
Angelica Sanchez -piano & synthesizer
Chris Tordini -acoustic & electric bass
Kengchakaj -live coding
Selina Trepp -live visuals
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

SATURDAY, December 3
7:30pm Henry Threadgill: Pathways
International Contemporary Ensemble
Henry Threadgill and his band Zooid
Henry Threadgill, Pathways
VENUE: NYU Skirball
ADMISSION: $31

SATURDAY, December 3
8pm Anthony Coleman solo + Whit Dickey Root Perspectives record release
Anthony Coleman – solo
Tony Malaby, Matthew Shipp, and Brandon Lopez
https://taoforms.bandcamp.com/album/root-perspectives
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

MONDAY, December 5
7pm The Notables Fall Celebration
Program:
Philip Glass, String Quartet No. 3, “Mishima”
Caroline Shaw, Blueprint
Flying Lotus, “Clock Catcher” (Arr. Nathan Schram)
Flying Lotus, “Remind U” (Arr. Nathan Schram)
Flying Lotus, “Pilgrim Side Eye” (Arr. Nathan Schram)
Caroline Shaw, Entr’acte
Gabriella Smith, Carrot Revolution
VENUE: Weill Recital Hall
ADMISSION: TBD

MONDAY, December 5
7:30pm MACE (Mannes American Composers Ensemble)
Program:
Toshio Hosokawa: Singing Garden – flute, oboe, harp, piano, violin, cello
Unsuk Chin: Fantaisie Mécanique – trumpet, trombone, percussion
Olga Neuwirth: “Torsion” – Solo Bassoon, oboe, clarinet, trumpet trombone, Wagner tuba, percussion, violin, viola, cello
VENUE: New School Tishman Auditorium (63 5th Ave, New York)
ADMISSION: Free

WEDNESDAY, December 7
7:30pm Brooklyn Rider
Program:
Osvaldo Golijov, Tenebrae For String Quartet
Akshaya Avril Tucker, Hollow Flame For String Quartet (Ny Premiere, Co-Commissioned By Carnegie Hall)
Shostakovich, String Quartet No. 8
Reena Esmail, Zeher (Poison)
Beethoven, String Quartet In A Minor, Op. 132
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: $64-74

WEDNESDAY, December 7
8:30pm TRIO 1
Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harps, keyboards) William Winant (percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, December 8
7:30pm Bang on a Can Concert
RAJAS, an ensemble of improvisers
Music by Rajna Swaminathan
Inspired by the current exhibition New York: 1962–1964
VENUE: Scheuer Auditorium (Jewish Museum)
ADMISSION: $12- $22

FRIDAY, December 9 [According to unofficial sources this show is postponed till February because of strikes. Please check with the venue]
7:30pm A Concert For Ukraine
Presented by John Zorn & The College of Performing Arts at The New School
Featuring:
Laurie Anderson-John Zorn Duo
Marc Ribot-Mary Halvorson Duo
Brooklyn Rider
Sara Serpa & Marta Sanchez
Ravi Coltrane Quartet
With Adam Rogers / Dezron Douglas & Kush Abadey
VENUE: The Auditorium at The New School (66 W. 12th Street, NY)
ADMISSION: a receipt of your donation, suggested $50 & above to RAZOM

FRIDAY, December 9
7:30pm The Isaiah Collier Trio
Isaiah Collier, composer
Michael Shekwoaga Ode (percussion)
William Parker (base)
VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $18.75 – $30

FRIDAY, December 9
7:30pm Josh Modney’s Firelight
International Contemporary Ensemble
Program to Include:
Josh Modney – Firelight (2022, World Premiere) for piano quintet
Cory Smythe & eddy kwon – Duo Set
Josh Modney, eddy kwon, Mariel Roberts, Anna Webber, David Byrd-Marrow – Improvisation Set
Gabby Diaz – Solo Performance)
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd Street, Brooklyn)
Tickets: Free

FRIDAY, December 9
8pm Catalytic Fest
Zeena Parkins, Fred Moten, Sylvie Courvoisier, Nate Wooley, Chris Corsano, Ikue Mori, Lotte Anker, Cecilia Lopez, Fred Lonberg-Holm, Brandon Lopez and Ned Rothenberg
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

FRIDAY, December 9
8:30 pm TRIO 3
Ava Mendoza (guitar) Ches Smith (drums) William Winant (percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 10
8pm Catalytic Fest
Zeena Parkins, Fred Moten, Sylvie Courvoisier, Nate Wooley, Chris Corsano, Ikue Mori, Lotte Anker, Cecilia Lopez, Fred Lonberg-Holm, Brandon Lopez and David Watson
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

SUNDAY, December 11
6pm Tokyo to New York
Works by Toru Takemitsu, Yoshio Hachimura, Joji Yuasa, Gilbert Galindo, Masatora Goya, Frances White
Performers:
Lish Lindsey (flute), Thomas Piercy (clarinet), Tomina Parvanova (harp), Josh Perry (percussion), Tengku Irfan (piano)
VENUE: Martha Graham Studio One (55 Bethune Street, New York)
ADMISSION: $10-25

SUNDAY, December 11
7pm The Return
The Orchestra of the S.E.M. Ensemble
Petr Kotik, conductor
Program:
Petr Kotik, Many Many Women (1975-78)
on text by Gertrude Stein / 60-minutes
Jean-Philippe Rameau, Suite in 8 parts from
Les Indes Galantes (1735)
Pauline Oliveros, Tuning Meditation (1997)
from Four Meditations for Orchestra
John Cage, Five (1988)
orchestra version by Petr Kotik
VENUE: Paula Cooper Gallery (534 West 21st Street, NY)
ADMISSION: $15- $20

SUNDAY, December 11
8 pm Third Eye Orchestra 15th Anniversary Concert

Performers:
Shelley Hirsch – voice
Section I:
Sarah Bernstein – violin
Dafna Naphtali – soprano / live sound processing
Sarah Manning – alto sax
Tomas Ullrich – cello
Ursel Schlicht & Denman Maroney – piano
Section II:
Jason Hwang – violin
Nick Didkovsky – guitar
Briggan Krauss – alto sax, baritone sax
Michael Schumacher – fender rhodes
Ned Rothenberg – clarinet, bassclarinet
Section: III:
Stephanie Griffin – viola
Chris McIntyre – trombone
Brian Landrus – bass saxophone
Gordon Beeferman – organ
Michael Lytle – clarinet, bassclarinet
Section Iv:
Shoko Nagai – moog bass
Satoshi Takeishi – percussion
Hans Tammen – composition, binary conducting
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

TUESDAY, December 13
8pm Ned Rothenberg Crossings Four with Mary Halvorson, Sylvie Courvoisier, and Tomas Fujiwara
Ned Rothenberg: woodwinds
Mary Halvorson: guitar
Sylvie Courvoisier: piano
Tomas Fujiwara: drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

WEDNESDAY, December 14
8pm Nick Dunston: Spider Season

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

WEDNESDAY, December 14
8pm Shoko Nagai, Phillip Greenlief, Angelica Sanchez, Tom Rainey
VENUE: Shift
ADMISSION: $15

WEDNESDAY, December 14
8:30 pm TRIO
Ikue Mori (electronics) Zeena Parkins (harps, keyboards) Charmaine Lee (vocal, electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, December 15
7:30pm Bang on a Can Concert
Morton Feldman’s For John Cage (1982)
Karl Larson on piano and Erica Dicker on violin
Inspired by the current exhibition New York: 1962–1964
VENUE: Scheuer Auditorium (Jewish Museum)
ADMISSION: $12- $22

THURSDAY, December 15
7.30pm + 9.30pm Liebman, Sorey, Rudolph Trio -New Now Album Release
Dave Liebman -soprano sax
Adam Rudolph -percussion
Tyshawn Sorey -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

FRIDAY, December 16
8:30 pm TRIO
Ikue Mori (electronics) Craig Taborn (piano) Lotte Anker (sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 17
3pm Transatlantic Trance Map
Ned Rothenberg: reeds, shakuhachi
Sam Pluta: laptop live electronics
Peter Evans: trumpet, piccolo trumpet
Craig Taborn: piano, keyboard, live electronics
Ikue Mori: laptop live electronics
Sylvie Courvoisier: piano, keyboard
Mat Manieri: viola
Evan Parker: soprano saxophone
Matt Wright: laptop sampling live processing
Mark Nauseef: percussion
Pat Thomas: live electronics
Hannah Marshall: cello
Robert Jarvis: trombone
Alex Ward: clarinet, guitar
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

SATURDAY, December 17
7pm Ghalia Benali and Alex Waterman
Ghalia Benali (voice), Alex Waterman (cello)
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: Free

SATURDAY, December 17
8:30 pm QUARTET
Ikue Mori (electronics) Sylvie Courvoisier (piano) Ned Rothenberg (reeds) Lotte Anker (sax)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, December 18
8pm Morir Soñando
William Parker, Lotte Anker ft. Brandon Lopez
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: $20

MONDAY, December 19
8pm Infrequent Seams Festival
Performers:
Either/Or: Richard Carrick (piano), Jonthan Finlayson (trumpet), Madison Greenstone (clarinets), Margaret Lancaster (flute), Chris McIntyre (trombone), Chris Nappi (percussion), and John Popham (cello)
4tet2duos: James Ilgenfritz, bass & objects, Katie Porter, clarinet, bass clarinet & voice
Teerapat Parnmongkol, electric guitar, oud, pedals & voice
Lucie Vítková, accordion, harmonica, synthesizer, hichiriki & voice
Ghost Ensemble: Margaret Lancaster (flute), Sky Macklay (oboe), Ben Richter (accordion), Chris Nappi (percussion), Lucia Stavros (harp), Martine Thomas (viola), Laura Cetilia (cello), James Ilgenfritz (contrabass), Kyle Motl (contrabass), Carl Bettendorf (conductor)
Eli Wallace (solo piano, preparations)
Drew Wesely (guitar, bowls, objects)
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

TUESDAY, December 20
8pm Richard Teitelbaum Memorial featuring Alvin Curran, Andrew Cyrille, Elliott Sharp, Shelley Hirsch, Catherine Lamb, and Ghost Ensemble
VENUE: Roulette
ADMISSION: Free with RSVP

TUESDAY, December 21
7:30pm Concert In The Dark
Virg Dzurinko (Piano), Ryan Messina (Trumpet), Nick Lyons (Alto Saxophone), Claire Debrunner (Bassoon), Andrea Wolper (Voice), Ken Filiano (Bass), Andrew Drury (Drum Set)

VENUE: Soup and Sound (292 Lefferts Ave. Brooklyn)
ADMISSION: TBD

WEDNESDAY, December 22
8pm Wet Ink with Ingrid Laubrock and Tom Rainey

VENUE: Shift
ADMISSION: $15

FRIDAY, December 30
7:30 The Tom Rainey Trio
Tom Rainey, Mary Halvorson, Ingrid Laubrock
2 sets
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

NYC Calendar November 2022

TUESDAY, November 1
8pm A Steve Reich Celebration
Program:
All-Steve Reich Program
Tehillim
Traveler’s Prayer (US Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Music for 18 Musicians
VENUE: Stern Auditorium (Carnegie Hall)
ADMISSION: Starting at $20.50

TUESDAY, November 1
8pm Jennifer Choi, James Moore, Kathleen Supove: Topiary
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

THURSDAY, November 3
8 pm Interpretations: Scott Robinson / Wadada Leo Smith
VENUE: Roulette
ADMISSION: $15/$20

THURSDAY, November 3
7:30pm Recital No. 1: MASS
Davóne Tines, Bass-Baritone
Adam Nielsen, Piano
Program:
Caroline Shaw Kyrie
J. S. Bach “Wie jammern mich doch die verkehrten Herzen” from Cantata BWV 170 (“Vergnügte Ruh, beliebte Seelenlust”)
Caroline Shaw, Agnus Dei
Tyshawn Sorey, “Were You There?” From Songs Of Death
Bonds, “To A Brown Girl Dead”
Tyshawn Sorey, “Swing Low, Sweet Chariot” From Songs Of Death
Caroline Shaw, Credo
J. S. Bach, “Mache Dich, Mein Herze, Rein” From St. Matthew Passion
Caroline Shaw, Gloria
Trad. “Give Me Jesus” (Arr. Moses Hogan)
Caroline Shaw, Sanctus
Eastman, Prelude To The Holy Presence Of Joan D’arc
Igee Dieudonné / Davóne Tines, Vigil
VENUE: Weill Recital Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: starting at $49

THURSDAY, November 3
8pm Composer Portraits: Luca Francesconi
Repertoire:
Luca Francesconi, Trauma Études (2018)
Luca Francesconi, Unexpected End of Formula (2008)

VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION: $20

FRIDAY, November 4
7.30pm + 9.30pm Matt Mitchell Tim Berne duo
Matt Mitchell – piano
Tim Berne – alto sax
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $10-$40

FRIDAY, November 4
8pm Cantata Profana: Fables
Program:
Giovanni Battista Fontana – Sonata no 6
Klaus Lang – Der Weg des Prinzen I
Philip Glass – Music in Similar Motion
Barbara Strozzi – Lagrime mie
Rahilia Hasanova – Nuva
Featuring:
Hai-Ting Chinn, voice
Jacob Ashworth, baroque violin, modern violin, viola
Laura Cocks, flute
Maddy Fayette, cello
Sae Hashimoto, percussion
Gleb Kanasevich, clarinets
Paul Morton, lutes
Daniel Schlosberg, piano, organ, and beer bottles
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $15-$35

SATURDAY, November 5
7:30 pm Premiere Works Xxviii: Music From China
Program:
Joel Hoffman: huǒ shénhuà/Fire Myth** (world premiere) for dizi, pipa, erhu, cello, vibraphone
Shen Yiwen: Yong (U.S. premiere) for solo pipa

Zhou Long: Pipagongs** for pipa, erhu, cello, percussion
Wang Guowei: Leaving Home** for piccolo, erhu, cello
Hua Yanjun: Listening to the Pines (traditional) for erhu & percussion. (** Music From China commission)
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $10-$20

SATURDAY, November 5
7:30pm Jessie Cox And The Sun Ra Arkestra
Jessie Cox, “Enter the Impossible”
VENUE: Mary Flagler Cary Hall (DiMenna Center)
ADMISSION: $30

SATURDAY, November 5
7:30pm Joe Hisaishi presents: Music Future Vol. 9
Program:
Joe Hisaishi 2 Dances for Large Ensemble
How do you dance?
Step to heaven
Nico Muhly Selections from Drones & Viola and Drones & Piano
Nadia Sirota, viola; Nico Muhly, piano/drones
Nico Muhly Roots, Pulses (US premiere)
Joe Hisaishi Viola Saga (US premiere)
Nadia Sirota, viola
Bang on a Can Festival Ensemble
VENUE: Zankel Hall (Carnegie Hall)
ADMISSION: $68-108

SUNDAY, November 6
8 pm Liquiddd Changesss
MV Carbon, Charlemagne Palestine and Scott Kiernan
https://player.vimeo.com/video/761947071
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

MONDAY, November 7
8 pm Fire and Water
Myra Melford, piano; Ingrid Laubrock, sax; Tomeka Reid, cello; Lesley Mok, drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

THURSDAY, November 10
7pm Ben Neill’s electronic opera Fantini Futuro
Ben Neill, mutantrumpet, Ryland Angel, countertenor,
Gwendolyn Toth, baroque keyboards, Bob McGrath, director
VENUE: Basilica of St. Patrick’s Old Cathedral (261 Mott Street, NY)
ADMISSION: $20 – 30

THURSDAY, November 10
8:30 pm A Night For Ukraine
Julian Kytasty (bandura, voice), Anthony Coleman (piano) plus special guests
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, November 10
8 pm Brandon Lopez – bass / Sylvie Courvoisier – piano
9 pm James Brandon Lewis Dvorak Quartet
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente
ADMISSION: $35

FRIDAY, November 11
9 pm Cooper-Moore Quartet | DoYeon Kim – gayageum / Matt Mottel – keyboard / Michael TA Thompson – percussion / Cooper-Moore – piano, diddley-bow
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente
ADMISSION: $10 – $35

FRIDAY, November 11
8pm Joanna Mattrey feat. Billy Martin: Chanting
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

FRIDAY, November 11 and SATURDAY, November 12
7.30pm + 9.30pm Thumbscrew
Michael Formanek -bass
Tomas Fujiwara -drums & vibraphone
Mary Halvorson -guitar
VENUE: Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

SATURDAY, November 12
7 pm Colors of The Night
Eri Yamamoto – piano, William Parker – bass, Ikuo Takeuchi – drums
8 pm Bob Holman – poet
featuring Matthew Shipp – piano, William Parker – bass
8:30pm Whit Dickey / Rob Brown Duo
Whit Dickey – drums, Rob Brown – alto saxophone
9:30pm Matthew Shipp – solo piano
VENUE: The Flamboyan Theater at The Clemente
ADMISSION: $10- $35

SATURDAY, November 12
8pm AACM 2022 Concert Series
David Virelles, Solo Piano
Reggie Nicholson’s Triosphere
ADMISSION: $15-$30
VENUE: Leonard Nimoy Thalia Theatre (Symphony Space)

MONDAY, November 14
7 pm Max Kutner
Pat Martino’s 1968 album “Baiyina: (The Clear Evidence): A psychedelic excursion through the magical mysteries of the Koran”
Max Kutner (electric guitar) Matt Darriau (alto sax/flute), Hearn Gadbois (percussion), Dave Ambrosio (bass) and George Schuller (drumset)
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

TUESDAY, November 15
8 pm Sylvie Courvoisier Chimeara
feat. Christian Fennesz, Wadada Leo Smith, Nate Wooley, Drew Gress & Kenny Wollesen
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

TUESDAY, November 15
9pm & 10:15pm Avram Fefer’s Juba Lee 4tet
Avram Fefer – saxes, bass clarinet
Anders Nilsson – guitar
Adam Lane – bass
Chris Eddleton – drums
VENUE: Bar Lunatico
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, November 16
8 pm Isabel Crespo Pardo presents 6.
Participating Artists: Isabel Crespo Pardo, Loré Yessuff, Eden Girma, Kwami Winfield, Chris Williams, and Lester St. Louis

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

WEDNESDAY, November 16
8:30 pm Hyperunderstanding Quartet
Jonathan Finlayson (trumpet) Matt Mitchell (piano, compositions) Tyrone Allen (bass) Kate Gentile (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, November 16 – FRIDAY, November 18
7:30 Catherine Christer Hennix’s Kamigaku Ensemble
Catherine Christer Hennix (b. 1948) – Swedish artist, composer, poet, and mathematician
her just intonation Kamigaku Ensemble
trumpet and shō—a Japanese free-reed mouth organ

VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $27-$40

THURSDAY, November 17
7:30 pm Michael Gordon’s Travel Guide to Nicaragua
Program:
Michael Gordon, Travel Guide to Nicaragua (NY Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Performers:
The Crossing
Donald Nally, Artistic Director and Conductor
Maya Beiser, Cello
Laurie Olinder, Projection Designer
Eric Southern, Lighting Designer
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: Starting at $64

THURSDAY, November 17
8:30pm Sextet
Sara Serpa (voice) Anna Webber (flutes) Sara Schoenbeck (bassoon) Joanna Mattrey (viola) Mariel Roberts (cello) Matt Mitchell (piano, compositions)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, November 18
7 pm Love Affects
Program:
Coleridge Taylor-Perkinson: Calvary String Quartet No. 1
William L. Dawson: Largo for String Quartet edited by Charlie Harmon
Adolphus Hailstork: Songs of Love and Justice for voice and piano
Charles Brown: Song Without Words for voice and piano
Undine Smith Moore: Love Let the Wind Cry…How I Adore Thee for voice piano

VENUE: Langston Hughes Auditorium, Schomburg Center (515 Malcolm X Blvd, New York)
ADMISSION: $15-$25

FRIDAY, November 18
7 pm & 9 pm Camille Norment & Craig Taborn
Craig Taborn (piano and electronics)
Camille Norment (multimedia)
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $45

FRIDAY, November 18
8:30 pm Phalanx Ambassadors
Jon Irabagon (sopranino and tenor saxophones, alto clarinet)
Miles Okazaki (guitar)
Patricia Brennan (vibraphone)
Matt Mitchell (piano, compositions)
Kim Cass (bass)
Kate Gentile (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, November 19
7:30pm Wet Ink Presents: Fall Premieres (Roberts / Pluta / Mincek)
Program:
Sam Pluta – Star Taker (NYC premiere)
Mariel Roberts – new work (world premiere)
Alex Mincek – So Many Ways (NYC premiere of the revised version)
Rick Burkhardt – Prologue
VENUE: Benzaquen Hall, The DiMenna Center
ADMISSION: $20, free for students

SATURDAY, November 19 and SUNDAY, November 20
6:30pm Catherine Christer Hennix’s Kamigaku Ensemble
Catherine Christer Hennix (b. 1948) – Swedish artist, composer, poet, and mathematician
her just intonation Kamigaku Ensemble
trumpet and shō—a Japanese free-reed mouth organ

VENUE: Blank Forms
ADMISSION: $27-$40

SUNDAY, November 20
3 pm Jason Moran, solo piano

VENUE: Village Vanguard
ADMISSION: $40

SUNDAY, November 20
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East I (with Jen Shyu, Graham Haynes, Reggie Nicholson and others)

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

MONDAY, November 21
8 pm Yuko Fujiyama: Contemporary East II (with Sylvie Courvoisier, Ned Rothenberg, Do Yeon Kim, Satoshi Takeishi, and others)
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20/$30

TUESDAY, November 22
7:30pm
Mara Rosenbloom – piano
Gabby Fluke-Mogul – violin
Tcheser Holmes – drums

VENUE: Scholes Street Studio
ADMISSION: $20

November 22-December 15
The Hours, an opera by Kevin Puts
Libretto By Greg Pierce
Renée Fleming, Kelli O’Hara, Joyce DiDonato
VENUE: The Metropolitan Opera
ADMISSION: From $50

SUNDAY, November 27
8 pm John Zorn’s New Masada Quartet

VENUE: Roulette
ADMISSION: $30/$40

MONDAY, November 28
8 pm Kirk Knuffke Trio with Matthew Shipp and Michael Bisio

VENUE: Roulette
ADMISSION: $30/$40

TUESDAY, November 29
7:30pm Ensemble Connect
Program:
Paquito D’rivera Selections from Aires Tropicales
Philippe Hersant Osterlied
Villa-Lobos Ciranda das sete notas
Vaughan Williams Quintet in D Major
VENUE: Paul Hall, The Juilliard School
ADMISSION: $10

November 29, 2022– January 8, 2023
Various times: Euphoria
Multi-channel film installation Euphoria
Brooklyn Youth Chorus
Terri Lyne Carrington, Peter Erskine, Yissy García, Eric Harland, and Antonio Sanchez (drums)
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $22

NYC Calendar October 2022

SATURDAY, October 1
8pm Gentile/Sanchez/Drury
Michel Gentile – soprano, alto and bass flutes
Angelica Sanchez – piano
Andrew Drury – drums
VENUE: Ibeam Brooklyn
ADMISSION: $20

October 1–October 8
Monday–Thursday at 7:30pm
Friday–Saturday at 8:00pm
Monochromatic Light (Afterlife)
Composer, Conductor, Tyshawn Sorey
Director, Peter Sellars
Visual Artist, Julie Mehretu
Choreographer, Reggie (Regg Roc) Gray
Lighting Design, James F. Ingalls
Sound Design, Marc Urselli
Viola, Kim Kashkashian
Piano/Celesta, Sarah Rothenberg
Percussion, Steven Schick
Soloist, Davóne Tines
Choir, The Choir of Trinity Wall Street
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $40

TUESDAY, October 4
6:30pm Sylvester Germaine / Kirk Knuffke / Kenny Wollesen
7:30pm Patrick Golden / Ivo Perelman / Jim Clouse / Sean Conly
VENUE: DMG
ADMISSION: donations

WEDNESDAY, October 5
7.30pm + 9.30pm Roscoe Mitchell & Anna Webber
The Margaret Whitton Award Culminating
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10- $45

WEDNESDAY, October 5
8 pm Vadim Neselovskyi
Mini Piano Festival
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $25

WEDNESDAY, October 5- SATURDAY, October 8
8:30 pm Sean Ono Lennon Band
Sean Ono Lennon (bass, guitar) Ches Smith (drums) Devin Hoff (bass, guitar) Yuka Honda (keys, samples) Joao Nogueira (keys) Julian Lage (guitar) Michael Leonhart (trumpet)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, October 6
8pm Sylvie Courvoisier
Mini Piano Festival
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $25

THURSDAY, October 6
8pm Max Johnson Trio
Max Johnson
Anna Webber
Michael Sarin
VENUE: Seeds
ADMISSION: TBD

FRIDAY, October 7
8pm Vicky Chow: Philip Glass Etudes Album Release

VENUE: Roulette
ADMISSION: $25 -$30

FRIDAY, October 7- SATURDAY, October 8
7.30pm + 9.30pm John Escreet – “Seismic Shift” Album Release
John Escreet -piano
John Hébert -bass
Damion Reid -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $40

MONDAY, October 10
2:30pm Darius Jones / William Parker / Scott Clark
Darius Jones – alto sax / William Parker – bass / Scott Clark – drums
VENUE: First Street Green Art Park (33 East 1st Street, NYC)
ADMISSION: TBD

WEDNESDAY, October 12
8pm False Harmonics #12: TILT Brass & Zeena Parkins feat. James Fei and Josh Henderson
Julius Eastman – If You’re So Smart, Why Aren’t You Rich? (1977)
Zeena Parkins – solo harp performance
New works by Parkins and John Bischoff
Phill Niblock Exploratory (Rhine version, “Looking for Daniel”) (2019)
Zeena Parkins – Whistling in the Dark Wind (rev. 2022)
VENUE: Pioneer Works
ADMISSION: From $25.74

WEDNESDAY, October 12 — SATURDAY, October 15
7:30 Everything Rises
Created by Jennifer Koh and Davóne Tines
Composed by Ken Ueno
Directed by Alexander Gedeon
VENUE: BAM Fisher
ADMISSION: $35 and up

FRIDAY, October 14 and SUNDAY, October 16
7 pm La Monte Young: Birthday Blues
Young’s Dorian Blues (c. 1960-61-present)
The Theatre Of Eternal Music
La Monte Young, voice
Marian Zazeela, light design
Jung Hee Choi, voice and light design
Ben Neill, just intonation trumpet
Jon Catler, electric fretless guitar
Hansford Rowe, electric fretless bass
Naren Budhkar, tabla
VENUE: MELA Foundation Dream House
ADMISSION: $56-$63

SATURDAY, October 15
7: 30pm International Contemporary Ensemble & IFCA: PEYVAND (پیوند)
International Contemporary Ensemble
Iranian Female Composers Association

Composers Now
VENUE: NYU Skirball Center
ADMISSION: $20

SATURDAY, October 15
8pm Meredith Monk with Bang on a Can All-Stars: Memory Game
Meredith Monk & Vocal Ensemble
Bang on a Can All-Stars
Program:
Spaceship, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Michael Gordon)
Memory Song, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Julia Wolfe)
Gamemaster’s Song, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Meredith Monk)
Migration, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Meredith Monk)
Downfall, from The Games: a science fiction opera (1984) (arr. Ken Thomson)
Waltz in 5s, from The Politics of Quiet (1996) (arr. Meredith Monk and Allison Sniffin)
Tokyo Cha Cha, from Turtle Dreams (Cabaret (1983) (arr. Allison Sniffin)
Totentanz, from impermanence (2006) (arr. David Lang)
Double Fiesta, from Acts from Under and Above (1986) (arr. David Lang)
VENUE: The Town Hall
ADMISSION: starts at $57

MONDAY, October 17-TUESDAY, October 18
7:30pm Owls
violinist Alexi Kenney, violist Ayane Kozasa
cellist Gabriel Cabezas and cellist-composer Paul Wiancko
Program:
Chick Corea, Children’s Song No. 12 (1984)
Paul Wiancko, Vox Petra (2018)
Franghiz Ali-Zadeh, Reqs (2015)
François Couperin, Les Barricades Mystérieuses (1717)
Trollstilt (Monica Mugan and Dan Trueman), Ricercar (2000)
Paul Wiancko, When The Night (2018)
Terry Riley, Good Medicine (1986)
VENUE: Baryshnikov Arts Center
ADMISSION: $20

FRIDAY, October 21
8:30pm Archipelago X
Sae Hashimoto (percussion) Ikue Mori (electronics) Brian Marsella (keyboards)

VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, October 22
8:30pm Yarn/Wire premieres Marcel Zaes’ Parallel Prints
Marcel Zaes – Parallel Prints
Laura Barger, piano
Russell Greenberg, percussion
Sae Hashimoto, percussion
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, October 26
8:30pm Trio
Wendy Eisenberg (guitar) Anna Webber (sax) Joanna Mattrey (viola)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, October 26
7:30 pm Ecstatic Music: Imani Winds & Andy Akiho
Andy Akiho, BeLoud, BeLoved, BeLonging
Afro Blue by Mongo Santamaría arranged by Valerie Coleman
De Memorias by Tania León
Seen by Nathalie Joachim and Cane by Jason Moran
VENUE: Kaufman Music Center
ADMISSION: $25

FRIDAY, Octtober 28
7:30 PM International Contemoprary Ensemble commissions
Program:
Meaghan Burke: Kitchen Quartet (2021) performed by The Rhythm Method
Yaz Lancaster: wind_down_2 (2020) performed by Randy Zigler
Kevin Ramsay: A Pin Drops Like a Pungent Odor (2022)* performed by Josh Modney, Marina Kifferstein, Carrie Frey, Meaghan Burke, Randy Zigler
Anahita Abbasi: Situation IV / Io E iO (2016, rev. 2017) performed by Josh Modney
Lewis Nielson: Pastorale para los pobres de la tierra (2022)* performed by Alice Teyssier (voice/flute) and The Rhythm Method
VENUE: Target Margin Theater 232 52nd Street Brooklyn
ADMISSION: free

Saturday, October 29
Open House Weekend at David Geffen Hall
10 am Steve Reich’s New York Counterpoint
Anthony McGill; Jennifer Koh
Location: Hauser Digital Wall
3pm Julia Wolfe’s Forbidden Love – Sō Percussion
Location: Kenneth C. Griffin Sidewalk Studio
VENUE: David Geffen Hall (Lincoln Center)
ADMISSION: free

MONDAY, October 31
8PM Veer Quartet
Celebrating the album “Veer Quartet,” New Focus Recordings

Sarah Bernstein, violin/compositions
Sana Nagano, violin
Leonor Falcon, viola
Nick Jozwiak, cello
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

NYC Calendar September 2022

THURSDAY, September 1
7 pm PENUMBRA plus guests
Kris Chen Little Injure (drums, electronics) Elias Stemeseder (amplified harpschord, synthesizers) Ikue Mori (electronics) Brandon Seabrook (banjo, guitar)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

TUESDAY, September 6
8PM Stephanie Lamprea: Quaking Aspen
Stephanie Lamprea: soprano and electronics
Alex Van Gils: electronics

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

THURSDAY, September 8
8:30 pm Brooklyn Rider with Conrad Tao
Johnny Gandelsman (violin) Colin Jacobsen (violin) Nicholas Cords (viola) Michael Nicolas (cello) Conrad Tao (piano)
Music of Philip Glass, Andreia Pinto Correa, and Conrad Tao
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, September 8
8pm “DREAMSTRUCK” featuring Marilyn Crispell – Joe Fonda – Harvey Sorgen
Marilyn Crispell: piano
Joe Fonda: bass
Harvey Sorgen: drums

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

FRIDAY, September 9
8pm Vinny Golia: Music for Large Ensemble

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

SATURDAY, September 10
7:30PM Fred Moten, Brandon López & Gerald Cleaver / Pamela Z / SYANIDE
Fred Moten (voice), Brandon López (double bass), Gerald Cleaver (drums)

VENUE: Issue Project Room
ADMISSION: $30/free with membership

SATURDAY, September 10
7.30pm + 9.30pm Anna Webber’s Simple Trio
Anna Webber -tenor sax, flute
Matt Mitchell -piano
John Hollenbeck -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $20- $30

SUNDAY, September 11
3:30PM Christi / Parker / Krall
Ellen Christi – voice / William Parker – strings / Jackson Krall – water phone, drums
4:30PM Sewelson / Kapp / Parker
Dave Sewelson – baritone sax / Bobby Kapp – drums / William Parker – bass
VENUE: First Street Green Art Park
ADMISSION:free

TUESDAY, September 13
7pm Ingrid Laubrock’s Grammy Season
Tom Rainey – drums; Michael Formanek – bass; Brandon Seabrook – guitar, Ingrid Laubrock – saxophones
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, September 14
7:30PM HEX // Orlando Furioso|Wet Ink Ensemble
Orlando Furioso
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20

THURSDAY, September 15
7:30pm Distant Songs
Momenta Quartet
Program:
Elizabeth Brown: Just Visible in the Distance (2013)
Valentin Silvestrov: String Quartet no. 3 (2011)
Shawn Jaeger: Thy Wondering Eyes (2010)
VENUE: Broadway Presbyterian Church (601 W. 114th St.)
ADMISSION: free

THURSDAY, September 15
7:30PM Michael Bates’ Acrobat / ALTA String Quartet Spet 15
Marty Ehrlich,clarinet; Mazz Swift,violin; Sara Schoenbeck,bassoon; Michael Sarin,drums
Gabryel Smith-violin Rachel Hauser-violin Emily Bookwalter-viola Ken Hashimoto-cello
Michael Bates’ Acrobat w/guests The ALTA String Quartet Arrangements of Shostakovich and Lutoslawski
with guest violinist Fung Chern Hwei

VENUE: The Owl
ADMISSION: $10

FRIDAY, September 16 and SUNDAY, September 18
8pm/3pm Emily D’angelo

works by Sarah Kirkland Snider, Missy Mazzoli, Hildegard von Bingen, and Hildur Guðnadóttir
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $55

SATURDAY, September 17
2:30PM Jaimie Branch tribute
Joe Morris – guitar / Sam Newsome – soprano sax / Michael Wimberly – drums + guests
VENUE: Children’s Magical Garden
ADMISSION: free

SUNDAY, September 18
3pm Village Voices
Performers: Adriana Valdez, Sharon Harms – sopranos; Cathy Kautsky and Joan Forsyth, piano;
Village Guitar Orchestra
Composers: Henry Cowell, John Cage, Margaret Bonds, Ruth Crawford Seeger, Tania Leon, William Anderson, Jonathan Dawe, Gavin Cappon, Christine Donkin
Poets: Edna St Vincent Millay, Djuna Barnes, Robert Frost, James Baldwin, and Willer Cather
VENUE: St John’s in the Village (218 W 11th St)
ADMISSION: $15 – $20

SUNDAY, September 18
7:30pm Visionary Sounds
Performers: Momenta Quartet
Program:
Stefan Wolpe: Twelve Pieces for String Quartet (1950)
Mario Davidovsky: Synchronisms No. 9 (1988) for violin and recorded electronic sounds
David Glaser: String Quartet No. 5, in memoriam Mario Davidovsky (2022)
*world premiere, written for Momenta
Ludwig van Beethoven: String Quartet No. 11 in f minor, Op. 95 “Serioso” (1810)
VENUE: Broadway Presbyterian Church (601 W. 114th St.)
ADMISSION: free

SUNDAY, September 18
8PM Remembering Tomasz Stańko: A concert in celebration of his life, music and love of New York City
Ambrose Akinmusire, Wadada Leo Smith: trumpet
Ravi Coltrane, Joe Lovano, Chris Potter: saxophone
Jakob Bro: guitar
Craig Taborn, David Virelles, Marcin Wasilewski: piano
Dezron Douglas, Slawomir Kurkiewicz, Reuben Rogers: bass
Gerald Cleaver, Michał Miśkiewicz: drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: free with RSVP

Monday, September 19
8pm Zoh Amba, Trevor Dunn, Billy, Martin, Micah Thomas
Zoh Amba- Saxophone, Flute
Micah Thomas – Synths
Trevor Dunn – Bass
Billy Martin – Drums
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

TUESDAY, September 20
8 pm Hyaku: One Hundred Dreams
Pianist-Composer Satoko Fujii
Live Recording of her 100th Album as a Leader

Wadada Leo Smith, Kappa Maki, Ingrid Laubrock
Sara Schoenbeck, Ikue Mori, Brandon Lopez
Tom Rainey, Chris Corsano
VENUE: Cary Hall in The DiMenna Center
ADMISSION: $20

TUESDAY, September 20
8pm False Harmonics #11: Battle Trance and Darius Jones / Shahzad Ismaily / Ryan Sawyer Trio
VENUE: Pioneer Works
ADMISSION: $26-$31

THURSDAY, September 22
7 pm Charlie Parker & Stefan Wolpe
Performers:
Momenta String Quartet – Emilie-Anne Gendron, and Alex Shiozaki, violin; Stephanie Griffin, viola; and Michael Haas, cello.
Hilliard Greene and The Jazz Expressions – Hilliard Greene, bass; TK Blue, sax; Sharp Radway, piano/ keyboard; Dwayne “Cook” Broadnax, drums.
David Amram, composer and improviser
Composers:
Charlie Parker
Stefan Wolpe String Quartet
Matthew Greenbaum (Wolpe’s youngest protégé) Quartet No. 2
Hannah Selin (student of Matthew Greenbuam) offers a string quartet for The Village Trip
VENUE: St John’s in the Village (218 W 11th St)
ADMISSION: $20 – $25

FRIDAY, September 23
7 pm Glass Houses: Celebrating Philip Glass at 85
Performers
Pianists Marilyn Nonken, Vicky Chow, Adam Tendler, Joan Forsyth, Emily Tong and others
Composers
Philip Glass, Jonathan Dawe, Victoria Bond, Ann Southam, Nico Muhly, Steve Reich, Eve Beglarian, Yann Tiersen, Tristan Murail and Charles Wuorinen
VENUE: St John’s in the Village (218 W 11th St)
ADMISSION: $15 – $20

SATURDAY, September 24
2:30pm Company Lopez
Brandon Lopez – bass / Sam Yulsman – piano / Matt Nelson – sax / TJ Borden – cello / Cecilia Lopez – electronics
VENUE: First Street Green Art Park
ADMISSION: free

SATURDAY, September 24
8:30 pm Anna Webber, Darius Jones, Craig Taborn, Chris Tordini, Dan Weiss
Anna Webber (sax) Darius Jones (sax) Craig Taborn (piano) Chris Tordini (bass) Dan Weiss (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, September 25
2:30PM Parker / Drake
William Parker – gimbre, percussion, double reeds / Hamid Drake – frame & drumset, vocals
3:30PM Lee / Parker
Yasmine Lee – dance / William Parker – bass
InGardens 2022 Free Outdoor Concert Series – ARTS FOR ART
VENUE: First Street Green Art Park
ADMISSION: free

SUNDAY, September 25
8pm The 18th Annual NYC In C
Curated by Nick Hallett, Zach Layton, and Gelsey Bell
VENUE: LPR
ADMISSION: $20-$45

TUESDAY, September 27
7.30pm + 9.30pm The Tomeka Reid Quartet
Tomeka Reid -cello
Mary Halvorson -guitar
Jason Roebke -bass
Tomas Fujiwara -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $20- $30

TUESDAY, September 27
8PM Zoh Amba: Bhakti Record Release

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

September 27–October 8
Monday–Thursday at 7:30pm
Friday–Saturday at 8:00pm
Monochromatic Light (Afterlife)
Composer, Conductor, Tyshawn Sorey
Director, Peter Sellars
Visual Artist, Julie Mehretu
Choreographer, Reggie (Regg Roc) Gray
Lighting Design, James F. Ingalls
Sound Design, Marc Urselli
Viola, Kim Kashkashian
Piano/Celesta, Sarah Rothenberg
Percussion, Steven Schick
Soloist, Davóne Tines
Choir, The Choir of Trinity Wall Street
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $40

WEDNESDAY, September 28
8pm Erik Friedlander, Satoshi Takeishi, Mark Helias
Erik Friedlander, cello
Satoshi Takeishi, percussion
Mark Helias, bass
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

THURSDAY, September 29
6pm-midnight Interpretations: Petr Kotik 80th Birthday Celebration
Petr Kotík, Many Many Women (1975–78)
https://www.youtube.com/watch?v=_E28NgQp9pU
S.E.M. Ensemble, Petr Kotik, director
Sopranos: Zen Wu, Ana Caseiro
Countertenor, Tenor: Padraic Costello, Nathan Fletcher
Bass-baritone, Bass: James Gregory, Nicholas Hay
Flutes: Petr Kotik, Roberta Michel
Trumpets: Sam Jones, Max Morel
Trombones: Will Lang, Jen Baker
Percussion (Simulatenous Performance of Kotik’s Drums):
Chris Nappi, Juan Herrera, Russell Greenberg, Sam Lazzara
Lights and Projections – Jo Fabian, Marian Joel Küster
VENUE: Roulette
ADMISSION: $15-20

THURSDAY, September 29
8PM Composer Portraits: Liza Lim
Liza Lim String Creatures (2022) U.S. premiere for JACK Quartet
Liza Lim an ocean beyond earth (2016) for solo cello, prepared with violin and thread
Jay Campbell, cello
Jack Quartet
VENUE: Miller Theatre at Columbia University
ADMISSION $10-30

FRIDAY, September 30
7.30pm + 9.30pm Peter Evans Ensemble

Peter Evans -trumpets, compositions
Alice Tessyier -flutes, voice
Caroline Davis -saxophone
Nick Jozwiak -bass
Levy Lorenzo -percussion
Sam Pluta -live electronics
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $20- $30

FRIDAY, September 30
8PM Ex Machina: The Orchestre National de Jazz and IRCAM, Steve Lehman and Frédéric Maurin

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$30

FRIDAY, September 30
8:30 pm QUARTET
Kris Davis (piano) Ches Smith (drums) Michael Formanek (bass) Tony Malaby (saxophone)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

NYC Calendar August 2022

Highlight of the Month:
TIME: SPANS festival (August 13-27)

WEDNESDAY, August 3
8:30 pm Solo Piano
Uri Caine (piano) – new pieces, some Zorn bagatelles etc.
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, August 4
7 pm Michaël Attias: alto saxophone, Matt Mitchell: prophet 6, Chris Lightcap: electric bass, Kate Gentile: drums
8:30 pm Sean Conly Trio
Sean Conly: bass, Santiago Leibson: piano, Tom Rainey: drums
10 PM Michaël Attias: alto saxophone, John Hébert: bass, Satoshi Takeishi: drums
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20 one set/$45 all 3 shows

THURSDAY, August 4
7 pm VEER Quartet and Juanma Trujillo Trio
VEER Quartet:
Sarah Bernstein, violin/compositions
Sana Nagano, violin
Leonor Falcon, viola
Nick Jozwiak, cello

Juanma Trujillo Trio:
Juanma Trujillo, guitar
Walter Stinson, bass
Matt Honor, drums
VENUE: El Barrio’s Artspace PS109 (215 East 99th St)
ADMISSION: $20 for one, $30 for two

THURSDAY, August 4 – FRIDAY, August 5
7.30pm & 9.30pm Adam O’Farrill: For These Streets
Adam O’Farrill- trumpet, flugelhorn
Eli Greenhoe -conductor
David Leon- alto sax, baritone sax, flute
Kevin Sun- tenor sax, clarinet
Kalun Leung- trombone, euphonium
Mary Halvorson- guitar
Patricia Brennan- vibraphone
Tyrone Allen- bass
Tomas Fujiwara- drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10-35

FRIDAY, August 5
5 pm Oscar Noriega – saxophone and clarinet;
Marta Sanchez – Piano;
Christopher Tordini – Bass;
Jason Nazary – Drums

VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 6
8:30 pm The Passion of Octavius Catto
Barbara Walker (voice) Uri Caine (piano) Mike Boone (bass) Ben Perowsky (drums) and special guests
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, August 10
8:30 pm Quintet
Micah Thomas (piano) Giveton Gelin (trumpet) Immanuel Wilkins (alto saxophone) Dean Torrey (bass) Kayvon Gordon (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, August 14
7:30 pm TIME: SPANS: Ning Yu
Stefan Prins, Piano Hero #1, 2011-12 for midi-keyboard, live electronics and video
Stefan Prins, Piano Hero #2, (2011, rev. 2013/2016) for midi-keyboard, grand piano, live cameras, video and live electronics
David Bird , Iron Orchid, 2021* for piano and electronics
David Bird, electronics

Michael Beil , Key Jack, 2016* for a pianist without piano with live video and tape
Ning Yu, Piano and keyboard
Levy Lorenzo, Electronics
Matthew Deinhart, video and lighting design
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, August 17
7:30 pm TIME: SPANS: Sō Percussion
Angélica Negrón, Gone, 2018

Angélica Negrón, Go Back, 2022
Vijay Iyer, Torque, 2018
Julia Wolfe, Forbidden Love, 2019
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, August 17
8:30 pm Trio
Ingrid Laubrock (sax) Brandon Lopez (bass) Tom Rainey (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 19
7:30 pm TIME: SPANS: Ensemble Signal, Dana Jessen
Darian Donovan Thomas, Spiral, 2022
Ensemble Signal

George Lewis, Seismologic, 2017
Jessen and Stine
George Lewis, Tales of the Traveller, 2016
Ensemble Signal
with Nicole Mitchell, flute soloist and Voyager Interactive Computer, piano
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

FRIDAY, August 19
8:30 pm Quartet
Zeena Parkins (harp) Cecilia Lopez (electronics) Nate Wooley (trumpet) Brandon Lopez (bass)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 20
7:30 pm TIME: SPANS: International Contemporary Ensemble
George Lewis, Melodies for Miles, 2022
Jessie Cox, Black as a Hack for Cyborgification, 2020
Nicole Mitchell, Cult of Electromagnetic Connectivity, 2021
George Lewis, Thistledown, 2012
Wadada Leo Smith, Delta Blues, 1999
George Lewis, Creative Construction SetTM, 2015
International Contemporary Ensemble
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 20
8:30 pm Sextet
Ikue Mori (electronics) Tim Berne (sax) Jon Lipscomb (guitar) Ryan Sawyer (drums) Brandon Lopez (bass) and a special guest
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 20
7.30pm & 9.30pm Ingrid Laubrock/Andy Milne “Fragile” (Intakt Records) Album Release
Ingrid Laubrock -soprano & tenor saxophone
Andy Milne -piano
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10-35

THURSDAY, August 25
7:30 pm TIME: SPANS: JACK Quartet
Eric Wubbels, phren, 2022
Catherine Lamb, string quartet (two blooms), 2009

JACK Quartet
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

SATURDAY, August 27
7:30 pm TIME: SPANS: Talea Ensemble
Igor Santos, portrait IO, 2020
Katherine Balch, drip music, (2019, arr. 2021)
Rebecca Saunders, Skin, 2015-16
with Juliet Fraser, soprano
TALEA Ensemble
James Baker, conductor
VENUE: DiMenna Center
ADMISSION: $20

SUNDAY, August 28
3 pm John Zorn’s New Masada Quartet
VENUE: Village Vanguard
ADMISSION: $40

MONDAY, August 29
07:30 PM Jan Bartoš: Piano Recital in Czech Center New York
Program:
Leoš Janáček: 1.X.1905
Miloslav Kabeláč: Eight preludes, op. 30
Leoš Janáček: In the Mists
Bedřich Smetana: Dreams
VENUE: Bohemian National Hall, Ballroom
ADMISSION: Free

TUESDAY, August 30
8 PM Morir Soñando​
Mark Dresser | Ingrid Laubrock & Cecilia Lopez | Mat Maneri & Brandon Lopez
VENUE: Fridman Gallery
ADMISSION: $20

TUESDAY, August 30
9 pm & 10:15 pm endangered blood: chris speed, oscar noriega, trevor dunn, jim black
Chris Speed – saxophones, clarinet
Oscar Noriega – saxophones, clarinet
Trevor Dunn – bass
Jim Black – drums

VENUE: bar lunatico
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, August 31
7PM Michaël Attias: alto & baritone saxophones, Michael Formanek: bass, Mark Ferber: drums

VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, August 31
8 PM CT::SWaM – Seed 01
Greenstone / Kuester / C. Lavender / Lee / Long / Meehan / Neumann / Roberts-Gevalt / Thorpe / Zierk
A collective work on peripheral listening
VENUE: Fridman Gallery​
ADMISSION: Suggested Donation $10