NYC Calendar February 2022

TUESDAY, February 1
7:30pm Quartetto di Cremona
Program:
Prokofiev Quartet No. 1 in B minor for Strings, Op. 50 (1930)
Weber Quintet in B-flat major for Clarinet, Two Violins, Viola, and Cello, Op. 34 (1811-15)
Schoenberg Quartet No. 1 in D minor for Strings, Op. 7 (1904-05)
VENUE: Alice Tully Hall
ADMISSION: from $34

TUESDAY, February 1
8pm Limited Resources 42
Jeremiah Cymerman, Mariel Roberts, and Mike Pride
https://jeremiahcymerman.bandcamp.com/album/citadels-sanctuaries
https://www.marielroberts.com
http://mikepride.com
Never (Jack Wright, Ben Bennett, and Zach Darrup)
VENUE: Freddy’s Bar and Backroom
ADMISSION: $10

TUESDAY, February 1- SUNDAY, February 6
8pm Tyshawn Sorey with Joe Lovano & Bill Frisell
Tyshawn Sorey – Drums
Joe Lovano – Reeds
Bill Frisell – Guitar
VENUE: Village Vanguard
ADMISSION: $43

THURSDAY, February 3
7:30pm Ravi Coltrane: Duos
Ravi Coltrane (saxophone)
James Carney (piano), Allan Mednard (drums/percussion)
VENUE: Leonard Nimoy Thalia Theatre (Symphony Space)
ADMISSION: $20-30

February 3, 22, 23 and 24
7:30pm Visionary Voices
Explore Balletic Boundaries with Three Vanguard Dancemakers
Music by Wayne Shorter, Béla Bartόk, Nico Muhly, James Blake, Jay-Z, and Kanye West
VENUE: David H. Koch Theater (New York City Ballet)
ADMISSION: $38

FRIDAY, February 4
7:30pm Ravi Coltrane’s Freedom Trio
Ravi Coltrane (saxophone), Nick Jozwiak (bass), and Savannah Harris (drums)
VENUE: Leonard Nimoy Thalia Theatre (Symphony Space)
ADMISSION: $20-30

FRIDAY, February 4 and SATURDAY, February 5
7.30pm + 9.30pm Borderlands Trio CD release party
Kris Davis -piano
Stephan Crump -bass
Eric McPherson -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $35

SATURDAY, February 5
6pm Matt Darriau/Katie Down, Lyre Bird

Matt Darriau – Woodwinds, Toys
Katie Down – Litophone, Glass Harmonica, Flutes, Toys
Special guest tba..
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 5
7:30pm Cosmic Music: A Contemporary Exploration into the Music of John & Alice Coltrane
Ravi Coltrane (saxophone)
VENUE: Leonard Nimoy Thalia Theatre (Symphony Space)
ADMISSION: $20-30

SUNDAY, February 6
3pm John Zorn’s New Masada Quartet
John Zorn – Saxophone
Julian Lage – Guitar
Jorge Roeder – Bass
Kenny Wollesen – Drums
VENUE: Village Vanguard
ADMISSION: $43

SUNDAY, February 6
4pm The Solomon Diaries: Album Release Show
Sam Sadigursky – clarinet, compositions
Nathan Koci – accordion

VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SUNDAY, February 6
8pm Angelica Sanchez Trio with Michael Formanek and Billy Hart

Angelica Sanchez: piano/compositions
Michael Formanek: bass
Billy Hart: drums
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20

THURSDAY, February 10
8pm Yana Mann, Julian De La Chica
Julián De La Chica, 10 Poemas de Bar (World Premiere)
Julián De La Chica, Arias Florentinas (World Premiere)

VENUE: Weill Recital Hall
ADMISSION: $20 – $40

FRIDAY, February 11
8pm Ethan Iverson: Every Note is True
Ethan Iverson, piano
Larry Grenadier, bass
Nasheet Waits, percussion

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 12
6:30pm CD release concert for “Kenneth Jimenez / Stephen Gauci, Pandemic Duets”
Kenneth Jimenez – bass / Stephen Gauci – tenor saxophone
7:15pm CD release concert for “Raf Vertessen / Stephen Gauci, Pandemic Duets”
Raf Vertessen – drums / Stephen Gauci – tenor saxophone
8pm Gauci / Jimenez / Vertessen Trio

VENUE: DMG
ADMISSION: suggested donation

SATURDAY, February 12
7.30pm + 9.30pm Ralph Alessi Quartet
Ralph Alessi -trumpet
Angelica Sanchez -piano
Chris Lightcap -bass
Tom Rainey -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: 10 – $40

SATURDAY, February 12
8pm Zoh Amba Trio
Zoh Amba, Saxophone and flute
Henry Fraser, Bass
Marc Edwards, Drums
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

MONDAY, February 14
8pm Prism Quartet with Tony Arnold and Arturo O’Farrill: Mending Wall

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20

TUESDAY, February 15
7:30pm Treesearch
Kyle Motl – bass
Keir GoGwilt – violin
Brandon Lopez – solo bass
VENUE: Scholes Street Studio
ADMISSION: $20

TUESDAY, February 15
6:30pm Joe Mcphee / Henry Fraser / Raf Vertessen
Reeds or Brass / Double Bass / Drums
VENUE: DMG
ADMISSION: suggested

THURSDAY, February 17
9 – 10pm E#3 = Elliott Sharp Trio
w/ Dave Hofstra – bass, Don McKenzie – drums
VENUE: Rockwood Music Hall, Stage 3 (185 Orchard Street, New York)
ADMISSION: $20

THURSDAY, February 17
9pm Sun Ra Arkestra
Marshall Allen, Director
with Special Guests
Kelsey Lu
Moor Mother
VENUE: Zankel Hall
ADMISSION: $55-65

TUESDAY, February 22
6:30pm Nick Fraser / Mat Maneri / Brandon Lopez
Drums / Viola / Contrabass
VENUE: DMG
ADMISSION: suggested

THURSDAY, February 24
8pm Gyan Riley’s Elixir

Gyan Riley – electric guitar and ukulele; Taylor Levine – electric guitar; Greg Chudzik – bass and David Cossin – drums
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

THURSDAY, February 24
7pm A Conversation & Buchla Demonstration with Morton Subotnick
VENUE: Issue Project Room
ADMISSION: Free with membership

FRIDAY, February 25
7.30pm + 9.30pm Elliott Sharp Aggregat Trio 70th Birthday Celebration
Elliott Sharp -saxophones, bass clarinet
Brandon Lopez -bass
Don McKenzie -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $10 – $35

FRIDAY, February 25
8:30pm Intimate Strangers
Sara Serpa (voice) Sofia Rei (voice) Aubrey Johnson (voice) Qasim Naqvi (modular synth) Matt Mitchell (piano) and a surprise guest
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, February 26
8:30pm World Premiere of CMA Jazz Works
Sara Serpa (voice) Ingrid Laubrock (saxophones) Angelica Sanchez (piano) Erik Friedlander (cello)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SUNDAY, February 27
6 pm Duet Behavior 2022: Meredith Monk & John Hollenbeck
VENUE: National Sawdust
ADMISSION: $41.5

Episode #4 Heaven and Earth of Sofia Gubaidulina

This episode is dedicated to the 90th birthday of Sofia Gubaidulina. Based on archival documents, historical publications and her interviews from the 1990s to present, the episode discusses Gubaidulina’s spiritual philosophy of music and positions her work alongside some of her most prominent contemporaries – Andrei Tarkovsky, Gennady Aygi, Valentin Silvestrov and John Cage.

Playlist

  1. Valentin Silvestrov, “When the cornfield, yellowing, stirs,” from a cycle Silent Songs (1973-1977), dedicated to Sofia Gubaidulina
    Sergey Yakovenko, Baritone
    Ilya Scheps, Piano
    ECM records
  2. Sofia Gubaidulina, Introitus (1978)
    Kyiv Chamber Players
    Vladimir Kozhukhar, conductor
    Beatrice Rauchs, piano
    BIS
  3. Sofia Gubaidulina, Vyacheslav Artyomov, Victor Suslin “Archipelagos of sounds in the ocean of time” (1977)
    Astreya Ensemble
    Solyd Records
  4. Sofia Gubaidulina, Offertorium (1980)
    Gidon Kremer, violin
    Boston Symphony Orchestra, Charles Dutoit
    Deutsche Grammophon
  5. Sofia Gubaidulina, Seven Last Words (1982)
    Vladimir Tonha, cello
    Friedrich Lips, bayan
    Collegium Musicum Chamber Orchestra
    Timur Mynbaev, conductor
    Melodiya
  6. Sofia Gubaidulina, Hommage à T. S. Eliot (1987)
    Christen Whittlesey, soprano
    Gidon Kremer, violin
    Boston Symphony Orchestra, Charles Dutoit
    Deutsche Grammophon
  7. Sofia Gubaidulina, Now Always Snow (1993)
    Netherlands Chamber Choir
    Schönberg Ensemble, Reinbert de Leeuw
    Philips Classics
  8. Sofia Gubaidulina, Canticle of the Sun (1997)
    Mstislav Rostropovich, cello and percussion
    London Voices
    London Symphony Orchestra
    EMI Classics
  9. Sofia Gubaidulina, Canticle of the Sun (1997) Nicolas Altstaedt, Violoncello Andrei Pushkarev, Percussion Rihards Zaļupe, Percussion, Rostislav Krimer, Celesta, Riga Chamber Choir Kamēr…, Māris Sirmais, Conductor ECM records
  10. Sofia Gubaidulina, Am Rande des Abgrunds (On the Edge of an Abyss, 2002) Julius Berger, Niklas Eppinger, Aleksandra Ohar, Diego Garcia, Yoonha Choi, Yoon-Jung Hwang, Tai-yang Zhang: violoncelli. Sofia Gubaidulina, Victor Suslin: waterphones WERGO
  11. Sofia Gubaidulina, Dialog: Ich und Du (2018)
    Vienna Radio Symphony Orchestra
    Vadim Repin, violin)
    Andres Mustonen, conductor
    June 2019, Wien, Grosser Musikvereinssaal (archival recording)

Note that only brief excerpts from each piece are quoted in the program. Please consider purchasing complete recordings at the links above.

mp3 file download

Works cited

Aygi, Gennady and Peter France. Selected Poems: 1954-1994. Angel: 1997.
Gubaidulina, Sofia. Letter to Victor Suslin, May 24, 1983, Paul Sacher Stiftung, Sofia Gubaidulina Collection.
Kholopova, Valentina. Sofia Gubaidulina. Moscow: Kompozitor, 2008.
Kurtz, Michael. Sofia Gubaidulina: a biography. Translated by Christoph K. Lohmann; edited by Malcolm Hamrick Brown. Bloomington: Indiana University Press, 2007. Originally published in German as Sofia Gubaidulina: eine Biografie. Stuttgart: Urachhaus, 2001.
Licht, Viktor and Elena Dolinskaya. “Dialog o festival.” Sovetskaya muzyka no 3 (1983): 2-27.
Lukomsky, Vera and Sofia Gubaidulina. “My Desire Is Always to Rebel, to Swim against the Stream!” Perspectives of New Music. 36, No. 1 (Winter, 1998): 5-41.
_____________________. “’The Eucharist in My Fantasy’: Interview with Sofia Gubaidulina.” Tempo, New Series (Sep., 1998): 29-37.
Martynov, Vladimir. Avtoarkheologiya 1978–1998. Moscow: Klassika-XXI, 2012.
Munipov, Alexei. Fermata: razgovory s kompozitorami. Moscow: Novoe iztatelstvo, 2019.
Nesterenko, Oksana “A Forbidden Fruit? Religion, Spirituality and Music in the USSR Before Its Fall (1964–1991)” (Ph.D. diss., Stony Brook University, 2021).
Nesterenko, Oksana. “Vertical Time in Sofia Gubaidulina’s Hommage a TS Eliot” (MA thesis, Stony Brook University, 2013).
Ortmeier, Philipp. Symbol und Wirklichkeit im Schaffen von Sofia Gubaidulina. Passau: Klinger, 2011.
Smith, Jenna. “Sofia Gubaidulina’s violin concerto Offertorium: theology and music in dialogue” (PhD Dissertation, Université de Montréal, 2010).
Restagno, Enzo and Sofia Gubaidulina. “Zhyzn’ Pamyati: Sofia Gubaidulina Beseduet s Enzo Restagno.” In Sofia Gubaiduluna, edited by Valentina Kholopova. Moscow: Kompozitor, 2008.

©2021 by Extended Techniques. All Rights Reserved.

NYC Calendar December 2021

FRIDAY, December 3
8pm Acrobat, exploring Dmitri Shostakovich
Marty Ehrlich-clarinet; Mazz Swift-violin; Sara Schoenbeck-bassoon; Michael Bates-bass
Michael Sarin-drums

VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 4
8pm Kris Davis: Suite Charrière
Kris Davis: piano
Angela Sanchez: moog
Hidemi Akaiwa: microtonal koto/keyboards
Mat Maneri: viola
Trevor Dunn: bass
Sam Pluta: electronics
Taylor Ho Bynum: trumpet
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$25

SATURDAY, December 4
8pm David Rothenberg, Douglas Ewart, and Tony Garnier
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

December 4-16
various times Eurydice
An opera by Matthew Aucoin
libretto by Sarah Ruhl
VENUE: The Metropolitan Opera
ADMISSION: $30-480

SUNDAY, December 5
7.30pm An Ayler Christmas with Mars Williams
Mars Williams – Sax, Toy Instruments
Jaimie Branch – Trumpet, Electronics
Steve Swell – Trombone
Hilliard Greene – Bass
Chad Taylor – drums
Ava Mendoza – Guitar
Fred Lonberg-holm – Cello, Electronics
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, December 8
7pm TargetMargin@7 with Wet Ink Ensemble
Program:
R. Ahvenniemi: Sonata in Pippi Form (2020) for violin and piano performed by Josh Modney, violin, and Cory Smythe, piano
Linda Catlin Smith: Dreamer Murmuring (2016) performed by Josh Modney, violin, Mariel Roberts, cello, and Eric Wubbels, piano
R. Ahvenniemi: Dada-Aria (2019) performed by Alice Teyssier, voice
Eric Wubbels: If and Only If Mvt III (2018) performed by Josh Modney, violin, Mariel Roberts, cello, and Eric Wubbels, piano
Anthony Braxton: Quartet and Syntactic Ghost Trance Music Works feat. Mok, Modney, Wubbels, Roberts, Lippel, Teyssier, and Smythe
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd Street, Brooklyn, NY)
ADMISSION: free

WEDNESDAY, December 8
8pm Raw Demoon Alchemy (A Lone Operation)
Darius Jones (saxophone)
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

WEDNESDAY, December 8
7pm & 8:30pm Operatic Orchestra
Ju-Eh, gabby fluke-mogul, Joanna Mattrey, Charlie Burnham, Cyro Baptista, Wendy Eisenberg, Ava Mendoza, Ken Filiano, Asher Herzog, conducted by Billy Martin
VENUE: Nublu
ADMISSION:$20

WEDNESDAY, December 8
7pm & 8:30pm Tim Berne / Gregg Belisle-Chi
VENUE: Barbes
ADMISSION: $20

THURSDAY, December 9
8pm Anthony Coleman: Piano Solos

VENUE: The Old Stone House
ADMISSION: $20

THURSDAY, December 9
8:30pm Ikue Mori Solo
Ikue Mori (electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, December 10
8:30pm & 9:30pm Vijay Iyer & Arooj Aftab:
Land of Broken Dreams Convening & Concert Series
Daytime Convening: 1:00pm–7:00pm
composer/pianist Vijay Iyer, with vocalist and composer Arooj Aftab and bassist and composer Linda May Han Oh.
VENUE: Park Avenue Armory
ADMISSION: $25

December 9–10 at 8pm
December 11 at 2pm
Claire Chase: Density 2036, part viii
Program:
Liza Lim: Throat-Song from Sex Magic, Density 2036: part vii (2019-20)
Wang Lu: Aftertouch (2021)
Ann Cleare: anfa (2021)
Matana Roberts: Auricular Hearsay (2021)
Edgard Varèse: Density 21.5 (1936)
Claire Chase, flutes
*Guest performers on Matana Roberts’ composition:
Senem Pirler, live electronics (Dec 9, 10, 11)
Nathan Wooley, trumpet (Dec 10)
Susie Ibarra, percussion (Dec 11)
VENUE: The Kitchen
ADMISSION: $15-25

FRIDAY, December 10
8:30pm Highsmith
Craig Taborn (piano) Ikue Mori (electronics)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 11
8:30 pm Archipelago X
Ikue Mori (electronics) Brian Marsella (keyboards) Sae Hashimoto (percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, December 11
9pm Sō Percussion and Friends
Program
Nathalie Joachim, Note to Self (World Premiere, co-commissioned by Carnegie Hall)
Caroline Shaw, Narrow Sea
Dominic “Shodekeh” Talifero, Vodalities: Paradigms of Consciousness for the Human Voice
Jason Treuting, Amid the Noise
VENUE: Carnegie Hall
ADMISSION: $65-$80

SUNDAY, December 12
AEON Ensemble: Nada te Turbe
Hildegard von Bingen, Pauline Oliveros, Galindo.
VENUE: Church In the Gardens
ADMISSION:$12-$50

MONDAY, December 13
8pm Graham Haynes with Lucie Vítková and Shakoor Hakeem
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-$25


THURSDAY, December 16
8pm Tyshawn Sorey & Adam Rudolph
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $20

FRIDAY, December 17 and SATURDAY, December 18
7:30 and 9:30pm Threadgill + Iyer + Prieto
Henry Threadgill -saxophone
Vijay Iyer -piano
Dafnis Prieto -drums
VENUE: The Jazz Gallery
ADMISSION: $35-45

SATURDAY, December 18
8pm & 9:30pm GauciMusic presents
Stephen Gauci – tenor saxophone
Angelica Sanchez – piano
Adam Lane – bass
Chad Taylor – drums
VENUE: Scholes Street Studio
ADMISSION: $15

MONDAY, December 20
8pm S.E.M. Ensemble Holiday Concert 2021
Program:
Petr Kotik – Three in One (2021)
Jon Gibson – Equal Distribution No. 1 (1977)
John Cage – Cheap Imitation (excerpt) (1969-1982)
Vladimír Srámek – 6 Minute Exercises for Petr Kotik (1960)
Frederick the Great – Five Daily Exercises (ca. 1730)
Petr Kotik – Many Many Women (excerpt) (1975-1978)
VENUE: Zürcher Gallery
ADMISSION: $15-20

TUESDAY, December 21
6:30pm – Dissipated Face 2021
w/ Steve Popkin / Kurt Ralske / Daniel Carter & Special Guests
7:30pm – Suburban Bohemia
Special Apocalyptic Version w/ Elliott Sharp / Steve Swell / Michael Vatcher
VENUE: DMG In-store
ADMISSION: suggested

THURSDAY, December 30
7:30pm The Tom Rainey Trio with Ingrid Laubrock & Mary Halvorson
Ingrid Laubrock, saxophones
Tom Rainey, drums
Mary Halvorson, guitar
VENUE: DiMenna Center for the Performing Arts
ADMISSION: $20

NYC Calendar November 2021

All venues in NYC require adult audiences to show a proof of vaccination and/or a negative COVID test result. Our readers are advised to check with the venue for their specific requirements.

MONDAY, November 1
7pm Max Johnson Quarantet
Allison Philips – Trumpet,
James Brandon Lewis – Tenor Saxophone,
Max Johnson – Bass,
Lesley Mok – Drums
VENUE: Barbes
ADMISSION: suggested $20

WEDNESDAY, November 3
8pm and 9:30pm: Sabbagh Weds Jazz: Zoh Amba Quartet
Zoh Amba w/ Micah Thomas, William Parker, Marc Edwards

VENUE: Bar Bayeux (1066 Nostrand ave, Brooklyn)
ADMISSION: TBD

THURSDAY, November 4
7pm TargetMargin@7
Nathan Davis: Planetary Home Improvement
Phyllis Chen: Tone Grove
International Contemporary Ensemble:
Joshua Rubin, clarinet
Levy Lorenzo, percussion
Nathan Davis, percussion
Phyllis Chen, piano
Dan Lippel, guitar
Josh Modney, violin
Katinka Kleijn, cello
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd St, Brooklyn)
ADMISSION: Free with RSVP

THURSDAY, November 4
8pm Joanna Mattrey: New Compositions for Improvisor
Nick Dunston: A Fleeting Once
Weasel Walter: Dire Consequenzas
Lucie Vitkova: Octavia
Leila Bordreuil: Mirage
Joanna Mattrey: Weaver

VENUE: Center for Performance Research (361 Manhattan Ave, Brooklyn)
ADMISSION: Free ($10 suggested donation)

THURSDAY, November 4
8:30pm Trio
Ikue Mori (electronics) Ingrid Laubrock (sax) Zeena Parkins (harp)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, November 4
10pm Gyan Riley’s Elixir
Gyan Riley – electric guitar and ukulele;
Taylor Levine – electric guitar;
Greg Chudzik – bass;
David Cossin – drums

VENUE: Barbes
ADMISSION: suggested $20

FRIDAY, November 5
7pm TargetMargin@7
International Contemporary Ensemble
Suzanne Farrin, ondes Martenot
Gareth Flowers, trumpet
Levy Lorenzo, percussion
Nathan Davis, percussion
Dan Lippel, guitar
Josh Modney, violin
Katinka Kleijn, cello
Nicholas Houfek, ColorSynth
VENUE: Target Margin Theater (232 52nd St, Brooklyn)
ADMISSION: Free with RSVP

FRIDAY, November 5
7pm Hilos de viento
Andrés Guadarrama: Como hilos de viento y luz [World Premiere of New Version]
Jeffrey Gavett, baritone
Dm R: Sunsets in Mars are Blue [World Premiere]
Taylor Brook: The Machine Stops (2020) [World Premiere]
Jeffrey Gavett, baritone

Yarn/Wire
Laura Barger, piano
Russell Greenberg, percussion
Sae Hashimoto, percussion
Ning Yu, piano
VENUE: Americas Society (680 Park Avenue, New York)
ADMISSION: Free, RSVP required

FRIDAY, November 5
8:30pm Duo
Brandon Lopez (bass) Zeena Parkins (harp)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20


WEDNESDAY, November 10
9pm & 10:15pm Bergamot Quartet

VENUE: Bar Lunatico
ADMISSION: $10

THURSDAY, November 11
8pm Musical Ecologies: Loren Connors

VENUE: The Old Stone House
ADMISSION: $15

SATURDAY, November 13
Shoko Nagai/Satoshi Takeishi

VENUE: Soup and Sound 292 Lefferts Ave
ADMISSION: TBD

THURSDAY, November 18
7:30pm Cramer Quartet: The Seven Last Words Project
Program includes works by Jessica Meyer, Colin Jacobsen, Nico Muhly, Tania León, Reena Esmail, Paola Prestini and Caroline Shaw
Cramer Quartet
Camilla Tassi, projection artist
VENUE: The Sheen Center for Thought and Culture (18 Bleecker St, New York)
ADMISSION: $30

THURSDAY, November 18 and SATURDAY, November 20
8:30pm Modum
Jon Madof (guitar, effects) Yoshie Fruchter (bass, guitar, oud) Chris Stromquist (drums, percussion) Mathias Kunzli (drums, percussion)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, November 19
7pm Ragas Live Festival
Ragas Live: In D by Brooklyn Raga Massive and Terry Riley (virtual), Innov Gnawa, Jay Gandhi and Abhik Mukherjee
VENUE: Pioneer Works
ADMISSION: $25

FRIDAY, November 19
8:30 pm Zoh Amba Trio
Zoh Amba (sax) Matt Hollenberg (guitar) Kenny Grohowski (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

SATURDAY, November 20
8pm & 9:30pm Stephen Gauci, Matt Shipp, William Parker, Francisco Mela
VENUE: Scholes Street Studio
ADMISSION: $15

SUNDAY, November 21
7pm Cramer Quartet: The Seven Last Words Project
Program includes works by Jessica Meyer, Colin Jacobsen, Nico Muhly, Tania León, Reena Esmail, Paola Prestini and Caroline Shaw
Cramer Quartet
Camilla Tassi, projection artist
VENUE: Flushing Town Hall (137-35 Northern Blvd | Queens)
ADMISSION: $15-25 General Admission

MONDAY, November 22
7:30pm John Adams Conducts the Juilliard Orchestra
Steve Reich, Three Movements for Orchestra
Bartok, Music for Strings, Percussion, and Celesta
Sibelius, Symphony No. 1 in E minor
VENUE: Alice Tully Hall
ADMISSION: $30

NYC Calendar October 2021

OCTOBER 1-23
1 pm/7 pm Fire Shut Up in My Bones
An opera by Terence Blanchard
Based on the Book by ‎Charles M. Blow
Libretto by Kasi Lemmons
VENUE: The Metropolitan Opera
ADMISSION: from $37

SATURDAY, October 2
In Gardens 2021
1:30pm Behroozi / Maviel / Mela
Daro Behroozi – reeds
Anaïs Maviel – voice
Francisco Mela – drums

3:30pm Yuko Otomo – poetry
4pm Steve Swell Kende Dreams
Steve Swell – trombone
Rob Brown – tenor
William Parker – bass
TA Thompson – drums
VENUE: Children’s Magical Garden, 129 Stanton St
ADMISSION: free

SUNDAY, October 3
In Gardens 2021
3:30pm No Land / Luke Stewart
No Land – poetry
Luke Stewart – bass
4 pm Sound & Cry
Patricia Nicholson – text, movement
Jean Carla Rodea – vocals
William Parker – gimbre
VENUE: Children’s Magical Garden, 129 Stanton St
ADMISSION: free

SUNDAY, October 3
7pm Zoh Amba Trio (w/ William Parker, Chad Edward Taylor)
Zoh Amba (saxophone, flute)
William Parker (bass)
Chad Edward Taylor (drums)
VENUE: Shapeshifter Lab
ADMISISON: 25

SUNDAY, October 3
7 pm Sonny Singh: Chardi Kala
Sonny Singh – vocals, trumpet, and dhol;
Jonathan Goldberger – guitar;
Daro Behroozi – saxophone, harmonium;
Yuka Tadano – bass and Rohin Khemani – drums & tabla
VENUE: Barbes
ADMISISON: $20

THURSDAY, October 7
7pm Michael Bates’ Acrobat
Sam Bardfeld Trio
Sam Bardfeld – violin
Jacob Sacks – piano
Michael Sarin – drums

Michael Bates’ Acrobat
Music for and by Dimitri Shostakovich
Marty Ehrlich-clarinet
Mazz Swift-violin
Sara Schoenbeck-bassoon
Michael Bates-bass
Michael Sarin-drums

VENUE: Flatbush Jewish Center courtyard (327 East 5th, Brooklyn)
ADMISSION:$10

FRIDAY, October 8
8pm Hery Paz, Nate Wooley and Tom Rainey

VENUE: Scholes Street Studio (375 Lorimer St, Brooklyn,)
ADMISSION: Free

SUNDAY, October 10
7pm Zeena Parkins + Bill NAce + Ryan Sawyer
Lee Ranaldo + David Watson
Brandon Lopez
VENUE: Union Pool
ADMISSION: $17

SUNDAYs, October 10 and 31
9 pm Nick Hakim & Roy Nathanson
Nick Hakim – vocals and keyboard
Roy Nathanson – vocals and sax
Curtis Fowlkes – vocals and trombone
Isaiah Barr – Saxophone
Gabe Nathanson – vocals and trumpet
Eva Lawitts – Bass
VENUE: LunÀtico
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, October 13
7pm & 9pm Artists Studio: Carol Szymanski & Jaimie Branch
Avant-garde trumpeter jaimie branch and sculptor Carol Szymanski present the Phonemophonic Alphabet Brass Band.
VENUE: Park Avenue Armory
Tickets: $45

THURSDAY, October 14
8pm Dafna Naphtali, New, Old and Future: works and improvisations
with Danny Tunick, percussion

https://www.musicalecologies.net/
VENUE: The Old Stone House (336 3rd St, Brooklyn)
ADMISSION: $15

THURSDAY, October 14
8 pm Relevant Tones Tenth Anniversary Festival: Useless Machines
Program:
Rube G. by Frank London
Rube Goldberg Variations by Dmitri Tymoczko (choreography by Jody Oberfelder Productions)
Water Walk by John Cage
Useless Machines for Thinking, Dreaming, Feeling by Seth Boustead (Puppetry by Little Shadow Productions)
VENUE: Roulette
ADMISSION $20-25

SATURDAY, October 16
8 pm Relevant Tones Tenth Anniversary Festival: Necessary Monsters
Carla Kihlstedt: violin/voice
Eddy Kwon: viola/voice
Emily Hope Price: cello/voice
Melissa Weikart: piano/voice
Marié Abe: accordion
Cole Kamen-Green: trumpet
Wendy Eisenberg: guitars
Grace Ward: bass/electric bass
Clara Warnaar: drums/percussion
Rafael Osés: narrator
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-25

SUNDAYs, October 17 and 24
3PM New Masada Quartet
Julian Lage, Jorge Roeder, Kenny Wollesen & John Zorn

VENUE:  Village Vanguard
ADMISSION: $35 (Sold Out)

SUNDAY, October 17
9pm Ben Monder/Theo Bleckmann/Tom Rainey
Ben Monder, guitar
Theo Bleckmann, voice
Tom Rainey, drums
VENUE: LunÀtico
ADMISSION: $10

MONDAY, October 18
7:30pm Pedestrian conducted by Will Shore
with Doug Wieselman, Kenny Wollesen, Christof Knoche, Michael Kiaer, Emilie Webel, Daniel Jodocy, and more.
VENUE: IRL (80 Franklin Street, Brooklyn)
ADMISSION: $10

WEDNESDAY, October 20-SATURDAY, October 23
7:30 or 8pm An American Triptych: Mazzoli, Davis, and Adams
Program:
Missy Mazzoli, Sinfonia (for Orbiting Spheres)
Anthony Davis, You Have the Right To Remain Silent
John Adams, Chamber Symphony
VENUE: Alice Tully Hall
ADMISSION: $39–120

THURSDAY, October 21
7:30 pm Bridges: Kronos Quartet
50 For The Future commissioning program of Kronos Quartet, performed by Kaufman Music Center string quartets and students from Montclair State University’s John J. Cali School of Music.
Program:
Peni Candra Rini (arr. Jacob Garchik) – Maduswara (World Premiere)
Sky Macklay – Vertebrae
Aruna Narayan (arr. Reena Esmail) – Pilu
Jlin (arr. Jacob Garchik) – Little Black Book
Philip Glass – Quartet Satz
VENUE: Merkin Hall
ADMISSION: $25

THURSDAY, October 21
8:30 pm Kris Davis Quartet
Milena Casado Fauquet (trumpet) Kris Davis (piano) Ben Street (bass) Nasheet Waits (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

THURSDAY, October 21 – SATURDAY, October 23
8 pm Robert Ashley: eL/Aficionado
An opera scored for four voices and a pre-recorded electronic orchestra.
Kayleigh Butcher, Bonnie Lander, Paul Pinto, Brian McCorkle (voice)
Music direction and sound design are by Tom Hamilton
Lighting and stage design are by David Moodey.
VENUE: Roulette
ADMISSION: $30 -$35

FRIDAY, October 22
6:30pm Bang on a Can Music Series: Lee Ranaldo and Dither, Hurricane Transcriptions
VENUE: Noguchi Museum
ADMISSION: $10

SATURDAY, October 23
8:30 pm Bagatelles CD release party
Kris Davis (piano) Mary Halvorson (guitar) Noah Garabedian (bass) Kenny Wollesen (drums)
VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

MONDAY, October 25
7 pm The American Avant-Garde & Three Czech Artists
The Orchestra of the S.E.M. Ensemble
Phill Niblock, Exploratory, Rhine version “Looking for Daniel” (US premiere)
Pauline Oliveros From Unknown Silences (US premiere) From Four Meditations for Orchestra
Christian Wolff, Invisible Terrain (US premiere)
Petr Kotik, Wednesdays at RW on Spring Street (American premiere)
John Cage, Five
VENUE: Bohemian National Hall
ADMISSION: free

TUESDAY, October 26
8 pm Ches Smith and We All Break: “Path of Seven Colors” Record Release Show
Sirene Dantor Rene — vocals
Lalin St Juste — vocals
Tossie Long — vocals
Miguel Zenón — alto saxophone
Matt Mitchell — piano
Nick Dunston — bass
Daniel Brevil — tanbou, vocals
Markus Schwartz — tanbou, vocals
Fanfan Jean Guy Rene — tanbou, vocals
Ches Smith — drums, vocals
VENUE: Roulette
ADMISSION: 20-25

WEDNESDAY, October 27
8 pm Charmaine Lee with Joanna Mattrey and Lester St. Louis
Charmaine Lee, voice and electronics
Joanna Mattrey, viola
Lester St. Louis, cello

VENUE: Roulette
ADMISSION: $20-25

THURSDAY, October 28
8 pm Interpretations: Roscoe Mitchell
The program will include Sunrise on an Ice Moon for solo vibraphone, performed by Anna Wray; Cutouts for Woodwind Quintet performed by Wavefield Ensemble: Roberta Michel (flute), Katie Scheele (oboe), Eric Umble (clarinet), Sara Schoenbeck (bassoon) and John Gattis (french horn), a duet between Mitchell and percussionist Tani Tabbal, and a solo with video accompaniment by Mitchell.
VENUE: Roulette
ADMISSION: $20

FRIDAY, October 29
8:30 pm Mary Halvorson: Amaryllis
Adam O’Farrill (trumpet) Jacob Garchik (trombone) Patricia Brennan (vibraphone) Mary Halvorson (guitar) Nick Dunston (bass) Tomas Fujiwara (drums)

VENUE: The Stone
ADMISSION: $20

FRIDAY, October 29
8pm George Lewis: Recombinant Works 2014 – 2019
Program:
Emergent (2014), for flute and electronics
Laura Cocks, flute
Not Alone (2014-15), for cello and electronics
Seth Parker Woods, cello
Seismologic (2017), for bassoon and electronics
Dana Jessen, bassoon
Memory/Mutation (2019), for two violins and electronics
String Noise: Conrad Harris and Pauline Kim, violins
VENUE: The Clemente Soto Vélez Cultural & Educational Center
ADMISSION: $15-25

SATURDAY, October 30
7:30 pm Just in Time: Caroline Shaw & Andrew Yee
VENUE: Merkin Hall
ADMISSION: free

SATURDAY, October 30
8:30 pm Mary Halvorson, Nick Dunston & Henry Mermer
Mary Halvorson (guitar) Nick Dunston (bass) Henry Mermer (drums)

VENUE: The Stone
ADMISSION: $20